Havalimanı: Türkiye’den getirilen bu ürünler çöpe atılıyor

4459
Havalimanı

Tatil

Avrupa’daki havalimanı kurallarından biri de yolcuların yurtdışından hayvansal ürünler getirmemesi. Bu nedenle havalimanlarında Avrupa Birliği dışından gelen yolcuların bagajları daha detaylı aranıyor. Bu kural Avrupa’da yıllardır var ancak buna rağmen hala bir çok vatandaşımız havalimanlarında ceza ödemek zorunda kalıyor. Son olarak Almanya’nın Saarbrücken Havalimanı’nda Türkiye’den gelen yolcunun bagajı arandı ve hayvansal ürünlere rastlandı.

Havalimanı yetkilileri eşyalara el koydu

Gümrükten verilen bilgiye göre yolcunun bagajından 9 kilo peynir ile 12 kilo bal çıktı. Yetkililer bu ürünlerin AB’ye girişinin yasak olduğunu belirterek el koydular. Ürünleri yasak olmasına rağmen getiren yolcu hakkında ise yasal işlem başlatıldı.

Halk arasında hala bilgi eksikliği olduğu gözleniyor. İnsanlar daha çok et ve peynirin yasak olduğunu düşünüyorlar ve havalimanlarında durdurulduklarında şaşırıyorlar. Ancak et ve peynirin yanı sıra bal, süt ve yumurta da yasak listesinde yer alıyor.

Eskiden bu tür ürünler yolcunun yanında bulunduğunda sadece çöpe atılıyordu. Fakat daha sonra aynı zamanda ceza da uygulanmaya başlandı.

(A)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin