Bu kadarı da fazla: Havaalanındaki güvenlik personeli ayakta uyuyor

1634
havaalanı
havaalanı

Tatil

Avrupa Birliği sık sık havaalanlarında gizli denetimlerde bulunarak, güvenlik personelinin nasıl çalıştığını kontrol ediyor. Geçtiğimiz yıl yapılan bu kontrollerde çok sayıda havaalanı sınıfta kalmıştı. Ne yazık ki bu yıl da manzara farklı değil.

Almanya’nın Köln/Bonn Havaalanı’nda yolcu kılığında uçağa binmek isteyen AB müfettişleri, üzerlerindeki silah ve bomba yapımında kullanılan parçalarla elini kolunu sallayarak güvenlik kontrolünden geçebildiler. Alman kanalı WDR’de yayınlanan “Westpol” programının haberine göre, müfettişler bunu şubat ayında bir çok kez denediler. 12 denemenin yarısında güvenlik personeli hiç bir şey fark edemedi. Yani istense silahlar rahatlıkla uçağa sokulabilirdi.

Ancak işin asıl üzücü ve düşündürücü tarafı şimdi geliyor: Müfettişler ikinci bir denetim turu daha yaptılar. Bu sefer uçuş öncesi yolcuların üzerini arayan güvenlik personeline haber verildi. Yani “Haberiniz olsun, birazdan müfettişler buradan geçiş yapacak, üzerlerinde tehlikeli madde ve silah var” denildi. Yapılan 12 aramadan 9’unda silahlar fark edilmedi. Yani siz olayı ihbar da etseniz fark etmiyor. Güvenlik personeli ayakta uyuyor.

Havaalanlarında güvenlik kontrolünü genellikle özel şirketler üstleniyor. Ancak görüldüğü gibi bunların yaptığı çalışma yetersiz kalıyor. Bakalım bu sonuç sonrası Avrupa Birliği havalanlarında ne gibi yeni düzenlemelere gidecek.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin