Havaalanında park yeri arama derdi bitiyor

1564
park

Tatil

Dünyada ilk kez Düsseldorf Havaalanı‘nda kullanılmaya başlanacak yeni sistemde, yolcunun aracını robotlar park edecek.

ray1
Ray sistemi aracınızı park edeceği yere böyle taşıyor. Foto: serva transport systems GmbH

Almanya’da bundan böyle havaalanına gelen yolcunun aracını robotlar park edecek. Dünyada ilk kez Düsseldorf Havaalanı’nda kullanılmaya başlanacak „Ray“ adı verilen sistem, zaman darlığında park sorunu yaşayanların imdadına koşacak.

Daha önce Hannover’de düzenlenen fuarda kamuoyuna tanıtılan otomatik park sistemi şöyle çalışıyor: Yolcu havaalanına geldiğinde aracını belirlenen bir alana bırakıyor. Robot sistemi, aracı buradan devralıyor ve duracağı yere taşıyor.

Yolcu seyahatten döndüğünde uçuş bilgilerinin yardımı ile aracı hazırlanıyor ve teslim edileceği noktaya getiriliyor. Yolcu bagajını aldıktan sonra aracını bıraktığı yerden devralıyor ve zaman kaybetmeden yoluna devam ediyor.

Haftaya hizmet vermeye başlayacak olan sistemin en önemli özelliği aracın büyüklüğünü tespit edebilmesi ve en uygun park yerini bulması. Böylelikle daha az alana daha fazla araç sığabilecek ve yüzde 60 oranında yer tasarrufu sağlanmış olacak.

Özellikle acelesi olan ve park yeri bulmakta zorluk çeken yolculara önemli zaman kazandıracak olan park sisteminin gelecekte ülkedeki diğer havaalanlarında da kullanılması bekleniyor.

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin