Havaalanında koku kontrolü mü yapılacak?

1623

Tatil

İspanyol bilimadamları, insanları kokusundan tanıyabilen bir sistem üzerine çalışıyorlar. Oldukça başarılı sonuçlar veren yöntem havaalanındaki pasaport kontrollerinin yerini alabilir.

Havaalanında uyuşturucu veya para kaçakçılığını önlemek için kullanılan özel eğitilmiş köpekler, yolcuların üzerini veya bagajını koklayarak şüpheli durumları tespit ediyorlar. Kokudan yola çıkılarak yüzde yüz sonuçlar elde ediliyor. Bu örnekten yola çıkan İspanyol bilimadamları, kokuları kıyaslayabilen bir sensör geliştirdiler.
Uzun zamandır üzerinde çalışılan bu cihaz, insanları kokularından ayırt edebiliyor.

Uzmanlar, her insanın kokusunun diğerinden farklı olduğunu, ömürboyu da hiç değişmediğine dikkat çekiyorlar. Yapılan testlerde şimdilik yüzde 85 başarı oranı elde edilen yeni buluşun daha iyi sonuçlar vermsi için çalışmalar sürüyor.

Peki bu gelişme günlük yaşantımız açısından ne anlama geliyor? Başarı oranı istenilen seviyeye gelmesi durumunda yeni sistemin havaalanlarındaki pasaport kontrollerinin yerini alabileceği belirtiliyor. Yani yolcu uçuş öncesi kuyruğa girip uzun süre beklemek zorunda kalmayacak. Güvenlik noktasındaki sensörün yanından geçerken kokusu sistem tarafından algılanacak ve kimlik kontrolü gerçekleşmiş olacak. Bu hem havaalanındaki görevlilere, hem de yolculara zaman kazandıracak. Ancak bu aşamaya gelinmesinin zaman alabileceği de hatırlatılıyor. Bekleyip bizi bekleyen yenilikleri görmek gerekir.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin