Havaalanında bunları yapan şüpheli durumuna düşüyor

3437

Tatil

Havaalanındaki güvenlik kontrolü sırasında bazı yolcular daha titiz aranıyor….Acaba neden?..Ortaya çıkan gizli bir belge hangi hareketlerin “şüpheli” sınıfına girdiğini gösterdi.

Avrupa ve Türkiye’den haberler için Facebook sayfamızı beğen / Urlaubs News aus der Türkei und Europa: www.facebook.com/turizmavrupa
Sayfamızı beğen, haberleri kaçırma

Dünya genelinde terör tehlikesinin artmasıyla havaalanlarındaki güvenlik kontrolleri de sıkılaştırılıyor. Uçağa binmeden önce yapılan güvenlik kontrolü sırasında bazı yolcular diğerlerine göre daha titiz aranıyor.

Sizce neden?

Gizli belgeleri yayınlamakla ünlü “The Intercept” internet portalı, ABD güvenlik birimleri tarafından hazırlandığı iddia edilen bir belge yayınladı. Der Spiegel dergisinin haberine göre gizli belge yolcuların hangi kriterlere göre “şüpheli” veya “Tehlikeli olabilir” sınıfına alındığını ve daha sıkı bir kontrolden geçirildiğini gösterdi. Verilen bilgiye göre yetkililer, her şüpheli duruma bir veya iki puan veriyor. 4 puanı bulan yolcu ayrıca aranıyor.

Avrupa ve Türkiye’den haberler için Facebook sayfamızı beğen / Urlaubs News aus der Türkei und Europa: www.facebook.com/turizmavrupa

Elde edilen bilgiler, günlük yaşamda herkesin yaptığı bazı hareket ve davranışların havaalanlarında ters tepebileceğini ve yanlış anlaşılabileceğini de göstermiş oldu.

Gizli belgeye göre şu noktalar şüphelileri ele verebiliyor:

– Havaalanına geç gelmek

– Aşırı derecede esnemek

– El terlemesi

– Ter kokusu

– Yüz renginin soluk olması (sakalını yeni kestiğini gösteriyor)

– Güvenlik kontrolüne çağrılma anında dikkat çekecek şekilde yutkunmak

– El çantasını çok sıkı tutmak

– Bir eli çantanın içine sokmak

– Güvenlik kontrolünden geçmeden önce tereddüt etmek

– Tedirgin hareketlerde bulunmak

– Personele güvenlik önlemleri hakkında sorular sormak

– Sorulan sorulara geç cevap vermek

– Yanında çok sayıda telefon kartı taşımak

– Güvenlik kontrollerini eleştirmek

Bu arada 20-40 yaş arası yalnız seyahat eden erkekler şüpheli olarak görülüyorlar.

Buna karşılık evli çift veya çocuklu aileler, 55 yaş üstü kadın ve 65 yaş üstü erkeklerden şüpheli puanlamasında indirim yapılıyor. Yani bunlar “şüpheli olma ihtimali düşük” oarak görülüyor.

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin