Havaalanında bunlara hazır olun

1035
havaalani, Merzifon

Tatil

Avrupa Birliǧi’nin terör tehlikesine karşı aldıǧı tedbirler çerçevesinde havaalanlarında bu haftadan itibaren daha sıkı kontrollere başlandı. Yolcular aşaǧıdaki yeniliklere hazırlıklı olmalılar.

Dünya genelindeki terör olayları Avrupa Birliǧi’ni harekete geçirdi. Uzun zamandır planlanan güvenlik tedbirleri 1 Mart’tan itibaren havaalanlarında yürürlüǧe girdi. Yolcular bundan böyle daha sıkı aranacak, el bagajları geliştirilmiş cihazlarla taranacak. Teröristlerin el bagajında uçaǧa bomba sokma ihtimaline karşı özellikle yolcunun beraberinde taşıdıǧı elektronik cihazlar incelenecek.

Şuana kadar tablet bilgisayarlar zaten kontrol ediliyordu. Ancak bundan böyle cep telefonu, dijital fotoǧraf makinesi veya tablet bilgisayar gibi cihazlar daha detaylı bir şekilde taranacak. Yetkililer bunun için yolcudan cihazın çalışıp çalışmadıǧını göstermesini de isteyebilir. Yolcuların bu isteǧe uyup yardımcı olmaları gerekiyor. Uzmanlar, teröristlerin elektronik cihazların içine patlayıcı madde yerleştirdiklerini ve bu aramaların bu nedenle zorunlu olduǧunu vurguluyorlar.

Peki bu yenililer yolculara nasıl yansıyacak? Yetkililer, zorunlu kontroller nedeniyle havaalanındaki bekleme sürelerinin artacaǧını bildirdiler. Yeni kurallar nedeniyle Avrupa genelinki havaalanlarına da milyonlarca Euro’luk ek masraflar yüklenecek. Ayrıca güvenlik personellerinin sayısı da artırılacak.

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin