Havaalanı yakınında evi olanlara müjdeli haber

930

Tatil

Gürültü ve hava kirliliğinden dolayı havaalanı yakınındaki evinizin değer kaybedeceğinden korkuyorsanız, son yapılan araştırma sonuçlarına bir göz atın.

Almanya’da havaalanına yakın bölgelerdeki emlak fiyatlarını araştıran uzmanlar, fiyatların giderek arttığını ortaya çıkardılar. Geçtiğimiz yıllarda uçakların yol açtığı gürültü ve hava kirliliğinden dolayı emlak fiyatlarının düşeceği sık sık gündeme gelmişti. Ancak „BulwienGesa“ adlı emlak piyasasını araştırma şirketi bunun tam tersinin söz konusu olduğunu bildirdi. Die Welt Gazetesi’ne bilgi veren şirket yetkilisi, özellikle Almanya’nın en büyüğu olan Frankfurt Havaalanı çevresindeki emlak fiyatlarının değer kazandığını vurguladı.

Frankfurtlular, çevreye zarar vereceği ve bölgeyi olumsuz etkileyeceğini düşünerek bu havaalanının genişlemesini istememiş ve son yıllarda sık sık protesto gösterilerinde bulunmuşlardı.

Kira geliri de arttı

Artışın emlak fiyatının yanı sıra kiralara da yansıdığı belirtiliyor. Frankfurt’un yanı sıra başkent Berlin ve Brandenburg’da da trend aynı. Haberde görüş bildiren danışmanlık şirketi Wüest & Partner yetkilisi ise, uçakların neden olduğu gürültünün emlak fiyatlarına yaptığı olumsuz etkinin tahmin edilenden çok daha düşük olduğunu vurguladı. Şirket, İsviçre’deki emlak piyasasını inceliyor.

Havaalanının emlak fiyatlarına neden olumlu etki yaptığı yönündeki uzman tespitleri şöyle:

–          Ev ve dairelerin havaalanına yakın olması, yolcunun işine geliyor ve kısa sürede terminale ulaşmasını sağlıyor.

–          Havaalanları bölge halkına yeni iş imkanları sunuyor

–          Yönetici, danışman, mühendis, tekniker veya bilgisayar uzmanları işleri gereği sık sık uçmaları gerekiyor. Bu nedenle de havaalanına yakın yerlerde oturmayı tercih ediyorlar. Kiralık dairelere olan ilgi böylelikle artıyor.

–          Aynı şekilde havaalanında çalışanlar da işyerlerine yakın yerlerde oturmak istiyorlar. Bu hem yol parasını azaltıyor, hem de zaman kazandırıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin