Havaalanı: Yakında bizi böyle kontrol edecekler

4192
Havaalanı, uçak

Tatil

Avrupa terör saldırılarına karşı yeni önlemler düşünüyor. Bunlardan bir tanesi havaalanı güvenlik önlemlerini önemli ölçüde değiştirecek.

Son dönemlerde meydana gelen saldırılar nedeniyle güvenlik önlemlerini artırmayı planlayan politikacılar, özellikle havaalanı ve tren istasyonları için acil tedbirler düşünüyor. Avrupa’da başta Almanya olmak üzere bir çok ülkede hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Alman İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, şüphelilerin yüz tarama cihazları ile tespit edilmesinden yana. Bil am Sonntag Gazetesi’ne demeç veren politikacı, havaalanına ve tren istasyonlarına gelen her yolcunun özel bir bilgisayar sistemi sayesinde “yüz kontrolünden” geçmesini istiyor.

Havaalanı kameralar ile donatılacak

Plana göre bu sistem kameralar yardımı ile herkesin yüzünü tarayacak ve bilgi bankasındaki kayıtlar ile kıyaslayacak. Aranan kişiler böylelikle hemen tespit edilmiş olacak.

Ancak bu herkesin yüz görüntülerinin sisteme kayıt edileceği anlamına da geliyor. Bundan dolayı bazı Alman politikacılar bunun kişisel hakların bir ihlali olacağını düşünüyorlar ve şimdiden eleştiriye başladılar. Güvenliği artırmak için düşünülen bu yöntemler nedeniyle insanların özel hayatına daha fazla müdahale olması bir çok kesim tarafından tepki görüyor. Ayrıca yeni sistemin hayata geçmesi için çok büyük paraların harcanması gerektiği ve buna ayıracak bütçenin olmadığı eleştirisi de yapılıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin