Hatay: Bayramların vazgeçilmez kurabiyesi “Kömbe”yi hiç tattınız mı?

2805
hatay2

Tatil

Hatay’a özgü, tüm ilçe ve köylerinde Ramazan ve Kurban bayramlarında tepsiler dolusu hazırlanan “Kömbe” kurabiyesini mutlaka denemelisiniz.

Hanımlarımızın ev günlerinde, misafir ağırlamada veya akşam yemekten sonra salona kurulup mis gibi demlenmiş bir çayın yanında ikram edilen kurabiye gibisi yoktur. Çikolatalı, fındıklı, cevizli, bademli, üzümlü, susamlı, tarçınlı, zencefilli, kestaneli, hindistan cevizli, elmalı, kahveli gibi tatlı ve tuzlu yüzlerce çeşit kurabiye yapılıp ikram edilir. Fakat bir kurabiye varki; onu diğer tüm kurabiyelerden ayırmak gerekir. Hatay’a özgü, tüm ilçe ve köylerinde Ramazan ve Kurban bayramlarında istisnasız tüm evlerde tepsiler dolusu hazırlanan bu kurabiyenin adı “Kömbe”

Şimdilerde neredeyse Hatay’daki tüm pastanelerin vitrinini süsleyen bu yöresel lezzeti bulabilirseniz, evde hane halkının kendileri için yapılanından tadın. Özel tahta kalıbı, kendine has baharatları, nar gibi kızarmış, bol susamlı görüntüsü, eşsiz kokusu, Hataylı hanımların el becerileri ile birleştiğinde ortaya abartısız muhteşem bir lezzet çıkıyor.

Ağzı sıkıca kapalı cam kavanozlara konulduğunda aylarca tazelik ve nefasetini koruyan kömbeyi mutlaka tatmanızı öneririz.

Barbaros Alayoğlu

hatay1

 

 
YASAL UYARI: Bu haberin ve fotoğrafların yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumda yasal işlem başlatılacaktır. Haberin altına link yazarak sayfanızda kullanabilirsiniz (Kaynak/Quelle: www.turizmavrupa.com)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin