Hastanede saatlerce sıra bekleyen hastalar isyan ediyor

273
Hastanede saatlerce

Tatil

Yıllarca Türkiye’deki hastanelerin durumunu eleştirdik veya tartıştık. Ancak son gelinen noktada Almanya’daki hastanelerin durumunun da alarm sinyalleri verdiğini gösteriyor. Son dönemlerde sık sık Alman hastanelerinde saatlerce sıra beklemek zorunda kalan hastaların şikayetlerini duyuyoruz. Bir rahatsızlığı olduğu için acil servise gidenler, 3, 5 hatta 10 saate kadar hastanede saatlerce sırada beklemek zorunda kaldıklarını belirtiyorlar. Üstelik şikayetlerin sayısı da giderek artıyor.

Hastanede saatlerce beklemeyin

Durumu değerlendiren sağlık uzmanları, rahatsızlılığı acil olmayanların da acil servise gitmesinin önemli bir etken olduğunu ve bekleme sürelerine yol açtığını belirtiyorlar. Sağlık personeli acil durumları öne çektiği için “ilk gelen” her zaman ilk muayene edilmiyor ve beklemek zorunda kalıyor. Bu nedenle sadece ciddi rahatsızlığı olanların acil servise gitmesi tavsiye ediliyor.

Personel eksikliği de var

Ancak personel eksikliği de başka önemli bir etken. Doktorundan hemşiresine herkes sayılarının az olduğu için fazla mesai yapmak zorunda kaldıklarını ve işleri yetiştiremediklerinden şikayetçi. Bu da tabiki bekleme sürelerinin oluşmasına neden oluyor. Alman sağlık sektörü duruma bir çare arıyor. Ancak yakın zamanda bir çare bulunma ihtimalinin düşük olduğu görüşü ağır basıyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin