“Hasır Restoran” Türk turizm camiasını ağırladı

3202
hasır99

Tatil

Leziz Türk mutfağının yıllardır değişmeyen simgesi haline gelen Hasır Restoran, ITB Berlin Fuarı boyunca Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Türk turizmcilerin vazgeçilmezi oldu.

Dünyanın bir çok ülkesinden turizmcinin katıldığı Uluslar arası Berlin Turizm Fuarı ITB sona erdi. Türkiye’nin zengin bir içerikle tanıtıldığı fuarda 2017’nin tatil trendleri sergilendi. Fuara katılanlar arasında bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve diğer Türk turizmcilerin buluşma noktası ise Berlin’deki ünlü Hasır Restoran oldu. Aygün kardeşler tarafından 70’li yılların sonlarına doğru açılan ve bugün çok sayıda şubesi bulunan restoran zinciri, Türk mutfağının leziz yemekleri ile davetlileri adeta mest etti. Hasır Restoran sahiplerinden Muzaffer Aygün, Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

Bugüne kadar aralarında Süleyman Demirel gibi politikacı, sayısız sanatçı, sporcu ve işadamını misafir eden Hasır Restoran sahipleri Mehmet Aygün ve kardeşleri, son yılların en başarılı işadamları arasında yer alıyor. Türk basınında olduğu kadar Alman basınının da sık sık gündeme getirdiği Hasır Grubu, sadece açtığı restoranlarla ve sunduğu lezzetle değil, aynı zamanda turizm sektöründeki yatırımlarıyla da ön plana çıkıyor.

Türk mutfağının Almanya’da sevilmesinde büyük pay sahibi olan Aygün kardeşler, Berlin’e döneri sevdiren girişimciler olarak biliniyor. Aile fertleri, lezzetin yanı sıra kaliteli hizmet ve hijyen konusuna da büyük önem veriyor ve işlerini severek yaptıkları için başarı basamaklarını hızla tırmanıyorlar. Klasik dönerciliği geliştirip zamanla restoran, hatta son olarak steakhouse konseptine de çeviren Aygünler, bu konuda trend belirleyen bir şirket haline geldiler.

Berlin’deki Hasır restoranlarından bazı kareleri aşağıda bulabilirsiniz

hasır7 hasır8 hasır5 hasır3 hasır2 hasır1 hasır6

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin