Harput Kalesi: Haçlı Kralı zincire vurulup burada hapsedildi

1892
Harput

Tatil

Türkiye’deki tarihi eserler son yıllarda yapılan çalışmalarla daha da önem kazanmaya başladı. Harput Kalesi’nin 36 metre altındaki zindan yüzyıllar sonra keşfedildi.

Elazığ il merkezine 7 kilometre olan Harput Kalesi bölgenin en önemli tarihi yapılarından. Yüzyıllar sonra yapılan kazılar bir çok tarihi gerçeği de ortaya çıkardı. Bugün size bu önemli mekanı tanıtmak istiyoruz.

M.Ö. 8. Yüzyılda Urartu Krallığı tarafından yaptırılan, 11. Yüzyılın sonuna kadar Bizans İmparatorluğu hâkimiyetinde kalıp, 1085 yılında Çubukoğulları, 1112 yılında Artuklular ve 1234 yılında Selçukluların egemenliğine geçen Harput Kalesi son olarak 1515 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından alınarak Osmanlı İmparatorluğu’nun idaresine geçmiştir.

Harput Kalesi’nde uzun yıllar içinde hastane, tahıl ambarı, darphane, cami ve çok sayıda sivil yapı oluşturulmuştur.

2005 yılında Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Başkanlığında kapsamlı olarak yapılan kazı çalışmalarında, mahalle mektebi, çeşitli ticarethane ve atölyeler, tüneller, 100 basamakla 36 metre aşağı inen bir zindan bulunmuştur. Bu zindanda Artuklu Beyi Belek Gazi’nin, 8 Nisan 1123 yılında Kudüs Kralı 2. Baudouın’nin haçlı ordusunu Turuş Meydan Savaşında bozguna uğratarak başta 2. Baudouın olmak üzere çok sayıda asilzade ve şövalyeyi tutsak olarak tuttuğu bilinmektedir.

Artuk Beyi Belek Gazi
Arkadaşımız Barbaros Alayoğlu, Artuk Beyi Belek Gazi’nin heykeli önünde

 

PENTACON Digital Camera

PENTACON Digital Camera

PENTACON Digital Camera

PENTACON Digital Camera

PENTACON Digital Camera

PENTACON Digital Camera

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin