Hareketsiz yaşayanların başına bakın neler geliyor!

316
Hareketsiz

Tatil

Günlük hayatınızı şu an nasıl geçiriyorsanız geleceğinize bu anlamda yatırım yapıyorsunuz. Ev ve iş hayatlarını oturarak geçirenler eğer egzersiz yapmazlarsa ileriki süreçlerde sağlığını tehlikeye atıyor. Özellikle internet çağında elinde telefonla vakit geçirenlerin ve televizyon karşısında oturanların harekete geçmesi gerekiyor. Sürekli oturmak kalp ve damar sağlığını olumsuz etkilerken beden sağlığına da zararlar veriyor. Uzmanlar, sürekli hareketsiz kalmanın kişinin felç geçirmesine sebep olduğunu belirtiyor.

Ölüm sebeplerinde 4’üncü sırada

Dünya Sağlık Örgütü, yayınladığı Fiziksel Aktivite Raporu’nda insanların yetersiz fiziksel aktivitesinden dolayı birçok hastalığa yakalandığını belirtirken, her yıl hareketsiz yaşamdan dolayı dünya genelinde 3,2 milyon kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.  Dünyada birçok kişi hastalıklardan dolayı yaşamını kaybederken birçoğu da hareketsizlik yüzünden hayatını kaybediyor. Dünya genelinde ölüm nedenleri arasında bu sebep ise 4’üncü sırada yer alıyor.

Hareketsizlik, diyabet, kanser ve kalp hastalıklarına yol açıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı raporda,  hareketsiz yaşayan kişilerde kolon ve meme kanseri olma riski yüzde 21-25, diyabet hastalığı yüzde 27 ve kalp hastalığı ise yüzde 30 oranında arttığını belirtiyor. Uzmanlar insanların hareketsiz yaşamdan kurtulması için genç yaştaki kişilere 60 dakika, yetişkinler ise haftalık 150 dakika egzersiz yapmasını öneriyor.

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin