Hangi ülkelerde ek ücret alınacak?

8466
telefon

Tatil

Avrupa Birliği’nin kararıyla bugünden itibaren yurtdışında evdeymiş gibi telefonlaşıp internete girebilirsiniz. Ancak bazı ülkelerde dikkat etmelisiniz!

Yurtdışında yapılan telefon görüşmelerinde kullanıcının ek ücret ödemesine neden olan “roaming” uygulaması nihayet sona erdi. Artık Avrupa Birliği ülkelerinde telefon sözleşmesi olanlar, herhangi bir AB ülkesinde evindeymiş gibi telefonlaşabilecek veya internete girebilecek. Avrupa Birliği, uzun zamandır büyük bir sorun olan roaming devrine son verdi.

Roaming ücretleri nedeniyle yurtdışında cep telefonu veya bilgisayarından internet hizmetinden faydalananlar veya görüşme yapanlar, telefon şirketlerinin yüksek faturaları ile karşılaşıyordu. Hatta internetini açık unutanlar eve döndüklerinde binlece euro fatura ödemek zorunda bile kaldılar. Bu nedenle yapılan değişiklik kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlamış olacak. Artık kimse “Acaba cebimden ne kadar para çıkacak” diye endişe etmek zorunda kalmayacak.

Roaming ücretlerinin kalkması sayesinde hem yurtdışı tatillerinizde, hem de karayolundan Türkiye’ye yapacağınız yolculukta cep telefonunuzu kullanabileceksiniz. Ancak uygulama sadece AB ülkelerinde geçerli olduğu için örneğin Sırbistan’da veya İsviçre’de ek ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle bu ülkelerden geçerken eskiden olduğu gibi telefonun roaming opsiyonunu kapatmakta fayda var. Ayrıca kural Türkiye için de geçerli. Yani Türkiye’de de yapılacak görüşmeler veya internet kullanımı için sizden ek ücret alınacaktır.

Bu sorunu çözmek için telefon şirketlerinin “yurtdışı” veya “Türkiye” paketlerinden faydalanabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin