Hangi ülke vatandaşları Türkiye’ye kimlikle girebilir?

10145
Sılayolu, Kapıkule, okul
www.kapikulemulkiidareamirligi.gov.tr/

Tatil

Türkiye’ye seyahat edecekler “Sadece kimlikle giriş yapabilir miyim?” diye soruyorlar. Detaylar haberde…

Geçtiğimiz hafta Türkiye’ye giriş ve çıkışlarda yolcuların pasaportlarına artık mühür vurulacağı açıklanmıştı. Bu uygulama Türk İçişleri Bakanlığı’nın talimatı üzerine başladı. Yani artık kadın-erkek veya yerli-yabancı ayırımı yapmadan ve yaşa bakılmadan her yolcunun pasaportuna mühür vurulacak. Bazı okullarımız “peki pasaportu olmayanlar ne yapacak?” sorusunu yöneltiler. Yeni uygulama sadece pasaportu olanlar için geçerli. Yani Avrupa Birliği vatandaşıysanız ve sadece AB kimliğiniz varsa ayriyeten pasaport çıkarmanıza gerek yok. Eskiden de olduğu gibi AB kimliği ile Türkiye’ye girebileceksiniz.

Ancak bu durumda bir başka soru daha yine gündeme geldi. Okurlarımız bu defa “hangi ülke vatandaşları Türkiye’ye kimlikle girebilir” diye sordular. Her yıl izin sezonu öncesi gündeme gelen bu soruya açıklık getirmek için Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın paylaştığı bilgiyi size aktarmak istiyoruz. Bakanlıktan verilen bilgiye göre, aşağıdaki listede gördüğünüz ülke vatandaşları sadece AB’ye kimlik kartıyla Türkiye’ye giriş yapabilirler.

Vatandaşları ulusal kimlik kartları ile de Türkiye’ye girebilen ülkeler listesi

1- Almanya

2- Belçika

3- Fransa

4- Gürcistan

5- Hollanda

6- İspanya

7- İsviçre

8- İtalya

9- KKTC

10- Lihtenştayn

11- Lüksemburg

12- Malta

13- Portekiz

14- Yunanistan

 

 
YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin