Hangi sektörde, hangi kurallar geçerli?

97
kurallar

Tatil

Hangi sektörde, hangi kurallar geçerli?

Yeni tip Koronavirüs salgınıyla sıkı bir mücadele içinde olan Türkiye’de, sektör çalışanları ve müşteriler için uyulması gereken kurallar belirlendi.

İşte hizmet sektöründeki yeni normal kuralları

Pazar yerleri, kuaför ve berberler, market, süpermarket ve taksilerde geçerli olan kuralları Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kurallar şöyle sıraladı:

– Pazar yerinde herkes maske takacak, esnafın bağırarak satış yapması yasaklanacak.

– Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinde müşterilere hizmet veren her çalışanın kaydı tutulacak. Günlük kayıtlar en az 7 gün muhafaza edilecek. Bekleyen müşteri veya misafir kabul edilmeyecek. Cilt bakımı, masaj, kaılıcı makyaj yapılmayacak. Su dışında yiyecek, içecek ikramı yapılmayacak.

– Market ve süper marketlerde içeride bulunacak kişi sayısı her 8 metrekareye bir kişi olarak hesaplanacak. Giriş-çıkışlarda ve tüm alanlarda en az 1,5 metre ya da 3 adımlık sosyal mesafe uygulanacak. Personele tıbbi maske ve yüz koruyucu siperlik verilecek.

– Ticari taksilerde şoför ve müşteriler yolculuk boyunca maske takacak. Aynı anda 3 kişiden fazla yolcu binemeyecek. 6 saatte bir taksinin genel iç temizliği ve dezenfeksiyonu yapılacak.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin