Hangi araçlar engelli kişiler tarafından ithal edilebilir?

159
Hangi araçlar

Tatil

Engelli vatandaşların sosyal hayatlarını devam ettirebilmeleri için  2 çeşit özel tertibatlı araç bulunmaktadır. Engelli vatandaşlar bu araçları yurt dışından ithal etmeleri için belli şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Dünki yazımızda engelli araçları hangi şartlar altında ithal edilmesi gerektiğinin bilgisini vermiştik. Bugün ise hangi araçlar engelli kişiler tarafından ithal edilebilir sizin için araştırdık.

Hangi araçlar ithal edilebilir?

Kişinin engelli bir aracı alabilmesi için ortopedik özür olarak adlandırılan el ve ayaklarda hareket kısıtlılığı yaşaması gerekir. Çünkü özel  tertibatli araçlar hareket kısıtlılığına göre verilmektedir. 

Engelli kişilerin hangi aracı ithal edebilir?

1- İlk olarak engelli kişi tarafından kullanılacaksa eğer özel imal edilen hareket ettirici tertibatları bulunan araç verilecektir. Motorsiklet ve motor hacmi 1600 cc’ye kadar ulaşabilen otomobillerdir. El ve ayaklarında bulunan hareket kısıtlılığına göre ithal edilir.

2- Engelli kişi el ve ayak fonksiyonlarını kaybetmiş, tamamen hareket edemiyorsa eğer engelli kişinin araca binip inmesini kolaylaştıran tertibat bulunmaktadır. Aracı kişinin 3’üncü dereceden yakın akrabası ya da iş anlaşmasına bağlı olarak getirilen sürücü tarafından kullanılabilir. 

– 87.02 tarife pozisyonu altında sınıflandırılan minibüsler ile portatif koltuklar hariç olmak üzere, sürücüsü dahil altı ila dokuz oturma yeri olmalıdır.  Engelli kişinin rahatça taşınabilmesine imkan verecek tavan yüksekliğine sahip olmalıdır. Yukarıda belirtilen özellikleri taşıyan motorlu kara nakil vasıtaları, vergi muafiyeti kapsamında ithal edilebilir. Araçta bulunan özel tertibatın kişinin engeline göre yurt dışında yaptırılmış olması gerekir. Başka bir ifadeyle, aracın engelli aracı olarak ithali amacıyla Türkiye Gümrük Bölgesine girmesinden önce araçtaki özel tertibatın yapılmış olması gerekir.  

Not:Bilgilendirme amaçlı bir yazıdır. Gümrük ve dış ticaret mevzuatı hükümleri yerine geçmez.

Kaynak:Gümrük Rehberi

(SK)

Yurtdışından engelli araçlar nasıl ithal edilir?

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin