Hamileyim, uçakla yolculuk yapabilir miyim?

2782
hamile

Tatil

Özellikle uzun mesafeli yolculuklar nedeni ile tercih edilen havayollarında, hamile yolcuların uçuşa uygunluk durumları ve koşulları hakkında THY şu şekilde açıklama yapıyor:

Değerli anne adayı yolcularımız, daha rahat ve güvenli bir yolculuk geçirmek için lütfen aşağıdaki kurallara dikkat ediniz.

  • Yirmi sekiz haftalarını (yedi ay) doldurmamış olan hamile yolcularımızdan seyahat için herhangi bir rapor istenmez.
  • Tek bebeğe hamile olan yolcularımız, 28. Haftanın başından 35. Haftanın sonuna kadar kendi doktorlarından aldıkları “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur”ibaresi yer alan raporla seyahat edebilirler. Otuzaltı hafta ve sonrasında ise doktor raporu dahi olsa hamile yolcuların seyahatine izin verilmez.
  • İki veya daha fazla bebeğe hamile yolcularımız ise 28. Haftanın başından 31. Haftanın sonuna kadar, kendi doktorlarından aldıkları “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporla seyahat edebilirler. Otuz iki hafta ve sonrasında ise doktor raporu dahi olsa hamile yolcuların seyahatine izin verilmez.
  • Doktor raporunun tarihi yedi günden eski olamaz.
  • Raporu düzenleyen doktorun rapor üzerinde adı, soyadı, diploma numarası ve imzası mutlaka olmalıdır.
  • Raporun dili İngilizce veya Türkçe olmalıdır.

Gerekli şartları uygun hamile yolcuların, özellikle uzun süreli seyahatlerde yolculuk esnasında yeterli miktarda su tüketmeleri, rahat giysi ve ayakkabıların tercih edilmesi, yanında basit atıştırmalıklar bulundurması ve yastık takviyeleri ile koltukta rahat bir oturuş pozisyonunda bulunması gerektiği uzmanlarca hatırlatılıyor.

Kaynak: www.turkishairlines.com

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin