Hakkarili kadınlar organik ürünler satıyor

421
organik

Tatil

Hakkari Kadın Girişimciler Derneği ve Çiçeklerin Özü Kadın Kooperatifi üyesi bir grup kadın, merkezi ve köyleri dolaşıp, dağlarda toplanıp stoklanan çeşitli otları, yörede yetiştirilen organik sebze ve meyveleri satın alıyor. Kadınlar bu ürünlerden hazırladıkları komposto, turşu, pekmez, tahin, bal ve konserve gibi ürünleri paketleyerek satışa hazır hale getiriyor.

Yöreye has bal, polen, yumurta ve süt ürünlerinin de bulunduğu işletmede çalışan kadınlar, ürünleri satarak hem gelir elde ediyor hem de kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Hakkari Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Sevda Keskin “Çok çeşit otlarımız var. Zengin bir kültüre sahibiz bu anlamda. Biz de bunları değerlendirmek için hem kadınlarımıza bir pazar alanı oluşturmak hem üreten ev kadınlarımızın ev ekonomisine katkı sağlamak amacıyla böyle bir projede yer almak istedik.

Köy köy gezdik, hane hane dolaştık. Evde üreten kadınlara ulaşmaya çalıştık. Ot çeşitliliği çok fazla burada. Bunları yöresel yemeklerimizde tüketiyoruz. Bunları alıp değerlendirerek bu satış marketimizde pazarlamayı düşünüyoruz. Açıkçası biz markalaşmaya gitmeyi hedefliyoruz. Bunun için de gerekli temaslarımız başladı. Yaptığımız projelerde esas aldığımız nokta kadın istihdamına önem vermekti. Burada da birçok kadına istihdam alanı oluşturmaya çalışacağız. Şimdilik 6 kadınla bu işletmede başladık. Ama sonrasında bunun artacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.”

(B.A)

Kaynak: www.tarimtv.gov.tr

 

Hakkarili Kadınlar

Hakkarili kadınlar
Fotoğraflar: www.tarimtv.gov.tr

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin