Gurbetçiyi mağdur eden işletmeye ceza

3603
mağdur

Tatil

Gurbetçiyi mağdur eden işletmeye ceza

Avrupa’dan arabayla Türkiye’ye seyahat edenler acil olan ihtiyaçlarını giriş yaptıkları il olan Edirne’de gideriyor. Fakat bazı esnaflar gurbetçi vatandaşları mağdur ediyor. Yurt dışından Türkiye’ye yolculuk yapan bir gurbetçi vatandaşımıza GSM hattını pahalı satan esnafa Edirne Ticaret ve Sanayi Odasınca (ETSO) disiplin cezası uyguladı. İşletmeye yıllık üye aidatının on katı tutarında idari para ve kınama cezası verildi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada (ETSO) şunlar belirtildi:

“Yaşanan bazı olayların ardından turist ve gurbetçilerden gelen şikayetler doğrultusunda hala İlimiz ekonomisinin turizme dayalı olduğunu ve esnaflarımızın ana gelir kaynağının turizm ve gelen turistlerden olduğunu anlayamayan bir kitle olduğunu görmekteyiz. Turist, turisti, müşteri müşteriyi getirir. İlimizdeki tüm vatandaşların bunun bilincinde olması ve bu yönde hareket etmesi gerekmektedir.

Sosyal medyada paylaştı

Temmuz ayı içerisinde yurt dışında çalışan ve yıllık iznini memleketinde geçirmek isteyen bir gurbetçimizin şehir merkezinde bir Türk GSM operatörü mağazasında yaşamış olduğu sıkıntıyı sosyal medyada paylaşması üzerine İlimiz yerel basınına da yansımıştı.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak gurbetçimizin yaşadığı konuyu en ince detayına kadar araştırarak asla kabul edilemeyecek bu uygulamayı ilgili tüm kurum ve kuruluşlar nezdinde takipçisi olacağımızı belirtmiştik.

Konu ile ilgili tarafımıza iletilen şikayet, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak işleme alınmış yapılan resmi yazışmalar, araştırmalar, alınan savunmalar ve bilirkişi raporları doğrultusunda Odamız Disiplin Kurulu tarafından soruşturma raporu tamamlanmış olup, alınan karar Odamız Yönetim Kurulu tarafından 11.08.2020 tarihli Olağan Meclis toplantısına intikal ettirilmiş ve gündemde bu konu karara bağlanmıştır.

Kınanama ve para cezası verildi

Bu kapsamda ilgili kanun ve yönetmelikler kapsamında soruşturması yapılan üyemize KINAMA ve yıllık üye aidatının on katı tutarında idari para cezası verilmiştir.

Bu ve bunun gibi durumların bir daha yaşanmaması temennisiyle haksız uygulama yapan veya yapmaya teşebbüs eden bu tür firmalardan etkilenen tüm kişilerin yaşadıkları mağduriyetlerini Odamıza mail, faks ya da Whatsapp şikayet hattımıza (0 533 745 83 76) bildirmeleri halinde gerekli işlemlerin yapılmaya devam edeceğimizi üyelerimiz ve kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin