Gurbetçiye tapuda büyük kolaylık: O zorunluluk kalktı

987
Türkiye,Tapu

Tatil

Türkiye’de ev sahibi olmak için bazı prosedürlerin de yerine getirilmesi gerekiyor. Ev sahipleri tapularını alabilmek için bazı yasal işlemlerden geçiyorlar. İmar Kanunu ile Kadastro Kanunu’nda bazı değişiklikler öngören 28 maddelik tasarı Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişiklikle, yurt dışında bulunan vatandaşların tapu işlemlerini bulundukları yerden yapabilmelerine de imkan tanıyor. Yeni düzenlemeye göre, gayrimenkul alım satımında, tarafların aynı yerde bulunmasına gerek kalmadı.

Posta’da yer alan habere göre bu düzenleme en çok yurtdışından alım yapacak gurbetçi vatandaşlar ile yabancı ülke vatandaşlarına kolaylık sağlayacak. Yurtdışında yaşayan vatandaşların tapu alabilmeleri için aynı yurtdışı temsilciliğinde veya aynı tapu müdürlüğünde bulunmaları şartı vardı. Artık taraflar, farklı yerlerdeki görevliler huzurunda iradelerini beyan ettiklerinde, sözleşmelerini tamamlayabilecekler.

Tapu müdürlüklerince akitli işlemler için düzenlenen resmi senetlere ve tapu müdürlüklerindeki diğer taleplere yönelik düzenlenen tescil istem belgelerine fotoğraf yapıştırılmasına artık gerek yok.

Böylelikle hem bürokrasi, kırtasiye işleri azalmış oldu, hem de fotoğraf çekinmek için ayrılan zamandan tasarruf edilecek.

Ancak, isteyen vatandaşların talep etmesi halinde tapu senetlerine fotoğraf yapıştırılması mümkün olabilecek.

(G.Ş)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin