Gurbetçinin parasını çalan çete lideri tutuklandı

3030
çete

Tatil

Piyasanın çok altında fiyata 5 yıldızlı otel rezervasyonu ve uçak bileti satarak gurbette yaşayan vatandaşlarımızı dolandıran Bakadır K. liderliğindeki sahte tatil çetesi çökertildi. Çete, Türkiye’deki “call center“lar üzerinden sahte tatil satışı yaparak hem gurbetteki binlerce insanı mağdur etti hem de milyonlarca Euro’sunu çaldı. Ancak; Türk emniyetinin yaptığı başarılı operasyonla suçlular yakalandı. Gurbetçilerden elde ettiği milyonlarca Euro ile Türkiye’de hayatın tadını çıkaran Bahadır K. isimli çete lideri ise şimdi hesap verecek. Şahıs bu sabah Antalya Adliyesi’ne götürülüp hakim karşısına çıkarıldı. Çete lideri Bahadır K. Türkiye saatiyle 23,25’te tutuklandı.
çete
Bahadır K.

23 şüpelinin 9’u tutklandı

Aralarında kadınların da olduğu 23 şüpheli işlemlerinin ardından ‘Kurulmuş Bir Örgütün Faaliyeti Çerçevesinde Bilişim Sistemleri Kullanılması Suretiyle Nitelikli Dolandırıcılık’ suçu çerçevesinde adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 5’i serbest bırakılırken, 9’u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, 9’u ise tutuklandı.
çete
Bahadır K.

Gurbetçileri böyle dolandırdı

Son yılların en büyük dolandırıcılık olayında sistem şu şekilde işliyordu: Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İşviçre ve Avusturya gibi ülkelerde yaşayan gurbetçilere sosyal medya üzerinden tatil reklamları yapılıyordu. Fiyatlar normal piyasa fiyatının çok altında tutulduğu için büyük kitlelere ulaşıldı. Örneğin normalde kişi başı 1000 Euro olan bir tatil paketi 350 Euro’dan sunuluyordu. Bir çok kişi sahte tatil vaadlerine kanarak ailesi, akrabası ve eşi dostu için tatil satın aldı. Paralar peşin ödendi. Ancak tatil günü geldiğinde tatilin önceden iptal edildiği ortaya çıktı. Parayı alanlar ise çoktan ortadan kaybolmuştu. Her yıl farklı şirket isimleriyle satış yapıldı, farklı adresler kullanıldı. Bu nedenle suçluları bulmak pek mümkün olmadı.

Çete milyonlarca euro topladı

Çete yıllarca bu şekilde piyasadan milyonlarca Euro topladı. Mağdurlar ise yaşadıkları ülke polisine başvurdu ancak sorumlular Türkiye’de olduğu için pek bir şey elde edemediler. Biz de www.turizmavrupa.com olarak bir çok mağdurun yaşadığı sıkıntıları kamuoyuna aktardık. Ailelerin ellerindeki son paraları güzel bir tatil yapma umuduyla nasıl bu kişilere kaptırdığını gözler önüne serdik.
Bahadır K.

Eş zamanlı operasyon

Bahadır K. ve diğer çete mensupları uzun süredir Türk emniyet yetkilileri tarafından izleniyorlardı. Kısa süre önce ise bir çok ilde operasyon gerçekleştirildi ve  “Nitelikli Dolandırıcılık“ suçlamasıyla aralarında Bahadır K.’nın da bulunduğu 23 kişi yakalandı. Antalya 1. Ağır Cezama Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkartılan çete lideri Bahadır K. tutuklandı.

Emniyet açıklama yaptı

“Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce “Kurulmuş Bir Örgütün Faaliyeti Çerçevesinde Bilişim Sistemleri Kullanılması Suretiyle Nitelikli Dolandırıcılık” suçu kapsamında yapılan çalışmalarda; şüphelilerin, Almanya’da başka ülke vatandaşları adına kurulan şirketler üzerinden, oluşturulan web sayfaları ve sosyal medya platformlarında Antalya ilinde bulunan 5 yıldızlı otellere ait görseller ve uluslararası seyahat acentelerinin adları kullanılarak normal fiyatın çok altında ucuz otel ve uçak rezervasyonu yapıldığı şeklinde konum bazlı sponsorlu reklamlar vererek, Ülkemizde Antalya, İstanbul illeri ve Tekirdağ-Çorlu ilçesinde kurmuş oldukları Çağrı Merkezi (Call Center) ofisleri aracılığı ile otel ve uçak rezervasyonlarıyla sahte fatura düzenledikleri, dolandırmış oldukları şahıslardan elde etmiş oldukları paraları önce Almanya ve İsviçre’de bulunan farklı ülke vatandaşları adına açılan banka hesaplarına aktardıkları ve bu hesaplardan da kendi hesaplarına aktararak çoğunluğu Türklerden oluşan yüzlerce Alman vatandaşı ve farklı ülke vatandaşlarını dolandırdıkları iddiaları üzerine yapılan çalışmalar neticesinde; 14 Kasım günü Antalya merkezli İstanbul, İzmir, Eskişehir, Konya, Diyarbakır ve Tekirdağ ili Çorlu ilçesi olmak üzere (7) ilde isimleri tespit edilen şüphelilerin yakalanmasına yönelik yapılan eş zamanlı operasyonda (23) şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.
Yakalanan şüpheli şahıslardan çok sayıda sahte otel rezervasyonlarına ait fatura, sahte oluşturulmuş acente şirket sözleşmeleri, yurtdışında başka şahıslar adına açılmış banka hesapları ve çok sayıda dijital materyal ele geçirilmiş, dijital materyaller üzerinde yapılan incelemelerde ise şüphelilerin sahte rezervasyon faturaları ile diğer belgeleri bulut uygulamalarına aktardıkları ve bu şekilde kendilerini gizlemeye çalıştıkları anlaşılmıştır.“
Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Bizi takip edin.
(A)
Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

8 YORUMLAR

  1. Biz 8 kisi dolandirildik 7000 euro germany fly almanyadaki dusseldorda subelerinde parayi odedik ve tatile gidemedik 3 sene once polise basvurduk ama birsey cikmadi

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin