Gurbetçinin memleket hasreti kaç paraya mal oluyor?

7460
Memleket

Tatil

Yurtdışında yaşayan milyonlarca vatandaşımız yaz aylarında Türkiye’ye memleket hasretini gidermeye gidiyor. Bu Türkiye’dekiler için belki basit bir yolculuk gibi görünüyor ancak çoluk çocuk Türkiye’ye seyahat edenler için ciddi bir maliyet anlamına geliyor. Bu nedenle bir gurbetçinin 3 haftalık Türkiye tatilinin kaç Euro’ya mal olduğunu kabaca bir hesaplamak istiyoruz.

Bunu yaparken uçak ve kara yolculuğu yapan 3 çocuklu bir aileyi örnek almak istiyoruz.

Uçak ve arabayla yolculuk

Bu 5 kişilik aile okul tatilinde Türkiye’ye uçmak istediğinde biletleri en yüksek fiyattan satın almak zorunda. Çünkü havayolu şirketleri okul tatillerinde ve bayramlarda bilet fiyatlarına zam yapıyorlar. Şehirden şehre fark var ancak ortalama olarak kişi başına en az 400 Euro’yu gözden çıkarmak gerekir. Bazı şehirlerde bu miktar kişi başına 500 Euro’yu bile geçiyor. Bu durumda bu aile sadece gidiş dönüş uçak biletine 2000 Euro ödüyor. Yani 12 bin 800 TL! Eğer Türkiye’de bir yakınınız “Düğünümüze neden gelmediniz” veya “Türkiye’ye neden her yıl gelmiyorsunuz” gibi eleştirilerde bulunursa ona bu miktarı hatırlatmak gerekir. Eğer aile otomobille seyahat ederse bu miktar yaklaşık yarı yarıya düşüyor: Yani yaklaşık 1000 Euro harcanıyor.

Peki bu aile Türkiye’de başka hangi harcamalarda bulunur?

Bir kaç örnek:

Türkiye’ye giderken götürülen hediyeler

Eğer otomobille gitmediyse havalimanından gidilecek yere ulaşım masrafları

Türkiye’de üst baş satın alma

Yurtdışına götürmek üzere erzak satın alma

Eşe dosta giderken hadiye

Dışarda yeme içme

Otomobil kiralama

Benzin/mazot

Deniz kenarında otelde 1 hafta tatil

Sağlık masrafları / ilaç

Herkesin harcamaları farklı olduğundan bir ortalama bir hesap yaptık ve çıkan sonuca göre bu aile uçak fiyatının haricinde 1500 – 2000 Euro daha harcamak zorunda. Bu durumda toplam miktar en az 4000 Euro oluyor. Yani yaklaşık 25 bin TL.

(A)

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin