Gurbetçilerin yoğun kullandığı bu güzergahta kazalarda azalacak

1002
Gurbetçilerin yoğun

Tatil

Türkiye’de her yıl on binlerce gurbetçinin kullandığı Ankara’yı Adana’ya bağlayan D-750 karayolu artık araç yoğunluğunu kaldıramıyor. Özellikle yaz mevsiminde karayolunda yaşanan yoğunluk, birçok kazaya sebep oluyor. Avrupa’da yaşayan Türklerin ortalama 3000 km yol aldıktan sonra memleketlerine erişebilmek için zorlandıkları son 250 kilometrelik kesim ‘ölüm yolu’ olarak biliniyor. Gurbetçilerin yoğun kullandığı yol üzerinde bulunan kaza kara noktaları her yıl istenmeyen kazaların yaşanmasına sebebiyet veriyor.  

Gurbetçilerin yoğun kullandığı yollar

İstatistiklere göre karayollarında en çok kaza güzergahın son yüzde 10’luk kalan kısmında yaşanıyor. Bu kazalarda sürücülerin yorgun olması, dikkat ve konsantrasyon eksikliği en önemli faktör olarak belirtiliyor. 

D 750’de yoğunluk yaşanıyor

Avrupa’da yaşayan Türklerin ortalama 3000 km yol aldıktan sonra memleketlerine erişebilmek için zorlandıkları son 250 kilometrelik kesimde yıllarca istenmeyen kazalar yaşandı. Yolda yaşanan TIR ve kamyon yoğunluğu sürüş konforunu düşürürken, mevsimsel koşullarda sürücüleri bu yolda zorladı. Kışın buzlanmanın yaşandığı yol, yazında aşırı sıcaklardan dolayı sürücülere zor bir sürüş deneyimi sunuyor.  

Bu illere ulaşım rahatlayacak

2020 yılının ilk yarısında açılması planlanan Niğde-Ankara Otoyolu Konya, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray ve Niğde illerine karayolundan seyahat edecek sürücülere derin bir nefes aldıracak. Yazın gurbetçilerin de yoğun olarak kullandığı güzergahta Kapıkule’den Şanlıurfa’ya kadar kesintisiz yolculuk yapılabilecek. 

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Ayrıca:   Benzin nerede ucuz nerede pahalı?

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin