Gurbetçilerin Türkiye’deki mal varlığını böyle araştırıyorlar

1556
mal

Tatil

Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız kazandıklarını genelde memleketlerinde ev arsa gibi yatırımlar yaparak değerlendiriyor. Son yıllarda “Otomatik Bilgi Paylaşımı” kapsamında gurbetçilerin Türkiye’deki mal varlığı bilgilerinin paylaşılacağı ile ilgili haberler yer aldı. Fakat yetkililer bu anlaşmanın sadece finansal hesapları kapsadığını bildirdi. Yani gurbetçilerin emeklilik hesapları, kira ve diğer ticari faaliyet gelirleri, gayrimenkul bilgilerini kapsamadığı vurgulandı. Vatandaşlar bu haberlerden sonra rahat nefes almıştı. Ancak Akşam gazetesinde yer alan bir haber bazı kişileri tekrar korkutmaya başladı. Habere göre Batı Avrupa, ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın haksız yere sosyal yardımlardan faydalanmalarının önüne geçmek için ajanlığa başlandı. Bazı yetkililer, Türkiye’ye gelerek tapu ve banka kayıtlarını inceliyor.

Avrupa belediyeleri, sosyal yardım alanların durumunu incelemek için Türkiye’de ajanlığa başladı. Belediye yetkilileri Türkiye’ye gelerek, kişilerin mal varlıklarına ilişkin araştırma başlattı. Konuyla ilgili TBMM’ye bilgilendirmede bulunan Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Hatun Demirer, şunları söyledi:

“Maalesef tapu kayıtlarını araştırmadan, banka kayıtlarına ulaşmaya kadar farklı yöntemlerle, hatta belediyelerin doğrudan gelip Türkiye’de dava açması gibi girişimlerle devam ettiriyorlar. Bütün kurumlarımızı direnç göstermeleri, tuzağa düşmemeleri için bilinçlendiriyoruz. Vatandaşımızı koruma politikasıyla gidiyoruz. Bu, çok sürdürülebilecek bir şey de değil. Vatandaşlarımızın normalde bulundukları ülkelerin kanunlarına saygılı bir şekilde yaşamaları lazım, çünkü bunların hepsi bir dalga gibi başka sorunları birbirinin beraberinde getiren şeylere sebep oluyor.”

(A)

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin