Gurbetçilerin hangi şartlarda askerlik erteleme işlemi kabul edilmez?

208
Gurbetçilerin

Tatil

Yurt dışında bulunan gurbetçilerin iş şartları için Türkiye’den giderken bazıları askerliğini yapmamış ve ya bir sonraki celp dönemine bırakarak gidiyor. Askerlik dönemi gelmesine rağmen askerliğini ertelemek isteyen kişilerin ne tür durumlarda ertelenme kabul edilemez. Askerlik ertelemesinin iptali ne şartlarda olur?  İşte şöyle;

Gurbetçilerin hangi şartlarda askerlik erteleme işlemi kabul edilmez?

Asker Alma Kanunu’n 7’inci bölümünde  yer alan yurtdışı askerlik erteleme konulu maddesince kişinin oturma ve çalışma izni bulunuyorsa ve belgeleri varsa 35 yaşını geçmemiş olmaları erteleme işlemi için yapılabilir. Fakat kişinin çalışma ve oturma izni bulunmuyorsa askerlik ertelemesi yapılamaz. 

Yurt dışında yaşayan kişinin oturma ve çalışma izni bulunması yeterli değildir. Bulunduğu ülkenin mevzuatına uygun  o ülkenin işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu gibi sıfata sahip olması gerekiyor. Eğer işçi, işveren veya bir meslek ya da sanat mensubu sıfatı bulunmuyorsa erteleme işlemi yapılamaz. 

Kişinin yurt dışında  oturma ve çalışma izni süresinin dolması, ülkeye kesin dönüş yapması ve bir önceki yıl içerisinde yurt içinde 184 ve üzeri süre kalmışsa askerlik ertelemesi yapılamaz

Kişi yabancı ülkede resmi görevli olarak bulunuyorsa askerlik ertelemesi yapılmaz. 

Kişi başka bir ülkeye yasal ya da yasal olmayan yollarda girerek kaçak, göçmen, mülteci  ya da iltica konumunda bulunması

Yabancı ülkelere ait gemilerde gemi adamı çalışması sebebiyle askerliği ertelenebilir. Fakat kişilerin çalışma süresi bitmesiyle iş sözleşmesi sona ermesi ve Türk bandıralı gemilerde çalışan gemi adamlarının askerlik ertelemesi yapılamaz. 

Kişinin yasalar tarafından kesinlenmiş ve arama kararı olması sebebiyle askerlik ertelenemez. 

Daha önce dövizle askerlik hizmeti kapsamında yerine getirilen temel askerlik eğitimi hariç olmak üzere herhangi bir statüde yurt içinde askerlik hizmetine başlamış olanların,

a10. şvuru tarihi itibarıyla geçerli pasaport ibraz edemeyenlerin askerliği ertelenemez. 

Askerlik ertelemesinin iptali hangi şartlarda olur?

Askerliği ertelemek isteyen gurbetçilerin yararlanması için gereken şartları yerine getirmemelerine rağmen yanlışlıkla askerliği ertelenen kişilerin  erteleme işlemi iptal olur. 

Önce kendi isteği ile erteleme işlemi yaparken sonrasına bu haktan kendi isteği ile vazgeçen kişilerin askerlik ertelemesi iptal edilir.  

Türk vatandaşlığından  kendi istediği ile izinle çıkan ya da Türk vatandaşlığı kaybettirilen kişilerin askerlik erteleme işlemi iptal edilir. 

Erteleme işlemi için gerekli belgelerin verilmesi halinde verilen belgelerin gerçeği yansıtmaması askerlik erteleme işleminin iptaline yol açar.  

Dövizle askerlik hizmeti hariç diğer askerlik hizmetlerinden birinde askerlik hizmetine başlaması halinde ertelemenin iptali gerçekleşir. 

Askerliği ertelenen kişinin askerliğe elverişsiz olması ya da vefat etmesi durumunda askerlik erteleme işleminin iptali yapılır.  

Askerliği ertelemek için verilen başvuru tarihi ile  ertelemenin sona erdiği tarih arasında erteleme işleminin  sona ereceği tarih arasında;

Yararlanma şartlarını kaybedenlerin, herhangi bir yıl içerisinde 184 ve üzeri yurt içinde kalanların, 

Türkiye’ye kesin dönüş yapanların, 

Sınır dışı edilenlerin, 

Türkiye Cumhuriyeti’nin resmî görevlisi sıfatıyla yurt dışında bulunanların,

Türk bandıralı gemilerde çalışanların,ertelemeleri iptal edilir.

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin