Gurbetçileri dolandıran Bahadır K.’nin duruşması başlıyor

927
Bahadır K.
Foto:turizmavrupa.com

Tatil

Gurbetçileri dolandıran Bahadır K.’nin duruşması başlıyor

Piyasanın çok altında fiyata 5 yıldızlı otel rezervasyonu ve uçak bileti satarak gurbette yaşayan vatandaşlarımızı dolandıran Bakadır K. liderliğindeki sahte tatil çetesi geçtiğimiz yıl yapılan operasyonla yakalanmıştı. Sosyal medya hesapları üzerinden reklam yaparak normal fiyatın neredeyse yarısına tatil sunan Bahadır K. ve çetesi, paraları peşin aldıktan sonra tatilcileri ortada bırakıyordu. Parayı peşin yatıran ancak tatil günü geldiğinde kendileri adına yapılmış bir rezervasyon olmadığını anlayan aileler büyük mağduriyetler yaşamıştı. Bir çoğu hem parasından olmuş, hem tatil yapamamıştı.

Mahkemesi 5 Ekim’de

Çok sayıda mağdurun hakkında şikayetçi olduğu Bahadır K. ve ekibinin tutukluluk hali devam ediyor. Şu ana kadar çok sayıda delil toplandı. Elde edilen bilgiye göre sanıkların yargılanmasına 5 Ekim 2020’de Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak. Gelişmeleri yakından takip eden mağdurlar, çete elemanlarının ne kadar ceza alacağını merak ediyor. Görüş bildiren bir mağdur “Hakkımızı yediler. Alın teri dökerek çalıştık, kazandık. Hak ettiğimiz tatili yapalım dedik ancak ne yazık ki bu tür adamlar paramızı aldılar. Paramızı geri alma umudumuz yok ancak tek istediğimiz yüce adalet bunlara öyle bir ceza versin ki, bir daha kendilerine gelemesinler.”

Bahadır K.

İnternet üzerinden çalışıyorlar

Türkiye’deki “call center“lar üzerinden sahte tatil satışı yaparak hem gurbetteki binlerce insanı mağdur eden Bahadır K. ve çetesi şu şekilde çalışıyordu: Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İşviçre ve Avusturya gibi ülkelerde yaşayan gurbetçilere sosyal medya üzerinden tatil reklamları yapılıyordu. Fiyatlar normal piyasa fiyatının çok altında tutulduğu için büyük kitlelere ulaşıldı. Örneğin normalde kişi başı 1000 Euro olan bir tatil paketi 350 Euro’dan sunuluyordu. Bir çok kişi sahte tatil vaadlerine kanarak ailesi, akrabası ve eşi dostu için tatil satın aldı. Paralar peşin ödendi. Ancak tatil günü geldiğinde tatilin önceden iptal edildiği ortaya çıktı. Parayı alanlar ise çoktan ortadan kaybolmuştu. Her yıl farklı şirket isimleriyle satış yapıldı, farklı adresler kullanıldı. Bu nedenle suçluları bulmak pek mümkün olmadı.

Çete milyonlarca euro topladı

Çete yıllarca bu şekilde piyasadan milyonlarca Euro topladı. Mağdurlar ise yaşadıkları ülke polisine başvurdu ancak sorumlular Türkiye’de olduğu için pek bir şey elde edemediler. Biz de www.turizmavrupa.com olarak bir çok mağdurun yaşadığı sıkıntıları kamuoyuna aktardık. Ailelerin ellerindeki son paraları güzel bir tatil yapma umuduyla nasıl bu kişilere kaptırdığını gözler önüne serdik.

Eş zamanlı operasyon

Bahadır K. ve diğer çete mensupları uzun süredir Türk emniyet yetkilileri tarafından izleniyorlardı. Geçtiğimiz yıl bir çok ilde operasyon gerçekleştirildi ve  “Nitelikli Dolandırıcılık“ suçlamasıyla aralarında Bahadır K.’nın da bulunduğu 23 kişi yakalandı. Antalya 1. Ağır Cezama Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkartılan çete lideri Bahadır K. tutuklandı.

Deliller ele geçti

Çete ile ilgili emniyetten şu açıklama yapılmıştı: “Yakalanan şüpheli şahıslardan çok sayıda sahte otel rezervasyonlarına ait fatura, sahte oluşturulmuş acente şirket sözleşmeleri, yurtdışında başka şahıslar adına açılmış banka hesapları ve çok sayıda dijital materyal ele geçirilmiş, dijital materyaller üzerinde yapılan incelemelerde ise şüphelilerin sahte rezervasyon faturaları ile diğer belgeleri bulut uygulamalarına aktardıkları ve bu şekilde kendilerini gizlemeye çalıştıkları anlaşılmıştır.“

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Bizi takip edin.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin