Gurbetçilere sevindirici haber: “Evde karantina” sonunda kaldırıldı

10514
karantina

Tatil

Gurbetçilere sevindirici haber: “Evde karantina” sonunda kaldırıldı

Koronavirüs nedeniyle Türkiye’ye girenlere uygulanan “Karantina” nihayet kaldırıldı. Bilindiği gibi hem karayolu, hem de havayolu ile Türkiye’ye ulaşanlar, 14 gün boyunca evde kalmaları gerekiyordu. Ancak dün Türkiye’deki yetkililerce yapılan açıklamalara göre “Evde karantina” uygulaması sona erdi. Dün sosyal medya sayfalarımızdan gelişmeleri takip eden okurlarımız, karar çok sevindiklerini belirttiler.

Eksik açıklamalar vatandaşın kafasını karıştırdı

Uygulamalar ile ilgili o kadar çok farklı açıklama yapılıyor ki, günlerdir vatandaşın kafası karıştı. Dün karantinanın kalktığı haberinde de bazı vatandaşlar “Resmi yazı olmadan inanmam” diyerek haklı olarak eleştiride bulundu. Ne yazık ki bu tür kararların yetkili ağızdan, detayları ile açıklanması ve anlatılması gerekiyor. Fakat yetkililer yüzbinlerce kişiyi yakından ilgilendiren konuları ne yazık ki eksik bilgilerle kamuoyu ile paylaşıyorlar. Sonrasında da gereksiz yere bilgi kirliliği oluşuyor.

İki ayrı kaynak açıkladı

Karantinanın kalkmasıyla ilgili iki ayrı yerden açıklama yapıldı. Biri

AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyon Başkanı Zafer Sırakaya, diğeri ise Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı.

Açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz:

Avrupadan gelen vatandaşlarımızın tatillerini huzur içinde geçirmeleri için 14 gün evde karantina uygulamasına son veriyoruz.

Yurtdışında yaşayan ve anavatanı Türkiye’ye gelmek isteyen vatandaşlarımızın heyecanla beklediği Yurtdışı uçuşlar yarından itibaren Türk Hava Yolları tarafından başlıyor.

Yaz döneminde Türkiye’ye gelecek (kara yolu, hava yolu, deniz yolu) misafirlerimiz ve vatandaşlarımızdan sadece şüpheli durumda olanlara (yüksek ateş) hızlı test uygulaması yapılacak.

Şimdiden yurtdışından gelecek olan vatandaşlarımıza Anavatana hoş geldiniz diyor, sağlıkları için tüm tedbirleri aldığımızın altını bir defa daha çiziyoruz.

Saygılarımla.

Zafer Sırakaya

AK Parti İstanbul Milletvekili

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyon Başkanı

karantina

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

8 YORUMLAR

  1. 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ne olacak. Ben 66 yaşındayım. İstanbula uçup oradan arabamı alıp Dikiliye gideceğim. saat 10-20 arası sokağa çıkma yasağı geçerlimi? Ayrıca sokağa çıkma serbest olan zamanlarda sadece evin etrafında dolaşabilirsin diyorlar ben dikilide bisiklet ile dolaşıyorum yürüyüş yapmak istiyorum ( tabii mesafe krallarına uyarak ve maskeli). Mümkünmü? Ayrıca eşim Alman vatandaşı o da türkiyeye aymi şekide girebilirmi?

    • İyi günler 65 yaş üstü kişilerden Türkiye’ye giriş için seyahat izin belgesi istenmemektedir. Türkiye içindeki seyahatler için 65 yaş üstü kişilerden seyahat izin belgesi talep edilmektedir. Söz konusu seyahat izin belgesi edevlet üzerinden alınabilmektedir. E-devlet şifresi bulunan kişilerin e-devlet üzerinden seyahat izin başvurusunda bulunmaları gerekmektedirler. E-devlet şifresi bulunmayan kişiler şifreyi yurt dışında konsolosluk ve elçiliklerden, Türkiye’de ise PTT şubelerinden alabilirler.
      65 yaş üstü vatandaşlarımız haftanın her günü 10.00 ile 20.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecektir.

  2. Yaz sezonunda bir defa Türkiye ye gelip gitme hakkı olduğu ile alakalı “dedikodu lar” dar. Doğru mudur? Yoksa iki defa gelip gitme hakkı var mı?

  3. Londra’da İstanbul’a ucusum var orda da başka bilet alıp bodrum veya İzmir’e gitmek istiyorum bu şekil yapabiliyor muyum yoksa belirli prosudurler mi var ve diyelim ki İstanbul’da kaldım 3-5 gün ordan gecebilirmiyim İzmir’e veya Bodrum’a bilgi için şimdiden tessekurler

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin