Gurbetçilere müjde: Bu tarihe kadar 185 gün şartı aranmayacak

2119
185 gün
Foto:https://www.ytb.gov.tr/

Tatil

Gurbetçilere müjde: Bu tarihe kadar 185 gün şartı aranmayacak

Yurtdışında yaşayanların ülkemizde araçlarını 2 yıl kullanabilmesi için Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren geriye doğru son 1 yıl içinde kesintili veya kesintisiz toplam 185 gün yurtdışında kalması gerekiyor. Bu şartı sağlamayan vatandaşlar yılda bir kez olmak üzere bir ay süre ile kalabiliyorlar. Yurtdışından Türkiye’ye arabalarıyla gelen gurbetçiler bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle kendilerine verilen kalış süresini aşabiliyor. Yasal sürenin dışında arabalarıyla kalmak zorunda kalan vatandaşlara kolaylık yapıldı.

31 Aralık 2021’e kadar 185 gün şartı aranmayacak

“4458 Sayılı Gümrük Kanunu’nun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar’da Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Geçici olarak eklenen yeni maddeyle Türkiye Gümrük Bölgesi’ne giriş yapan yurt dışında ikamet eden kişilerden koronavirüs salgını nedeniyle çıkamayanların, çıkış yapıp 31 Aralık 2021’e kadar taşıtlarıyla tekrar girişlerinde, geriye doğru 365 gün içinde en az 185 gün yurt dışında bulunma koşulu aranmayacak.

185 gün hesabı nasıl yapılıyor?

Yurtdışında yerleşik olma koşulundaki 185 günlük süre hesabı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden temin edilen pasaport giriş çıkış kayıtlarına göre program vasıtasıyla yapılır. Pasaport veya kimlik bilgileri programa girilir, program Türkiye’ye giriş yapılmak istenilen tarihten geriye doğru 1 yıl (365 gün) giderek Türkiye’de ve yurtdışında kalınan süreleri hesaplar.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin