Gurbetçiler dikkat: Tatil dolandırıcıları paranızı böyle cebe indiriyor

1724
tatil

Tatil

Gurbetçiler dikkat: Tatil dolandırıcıları paranızı böyle cebe indiriyor

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza sahte tatil paketleri satan çetelerin sonu bir türlü gelmiyor. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz yıllarda binlerce kişiyi dolandıran bir çete Türkiye’de düzenlenen operasyonla çökertilmişti. Ancak buna rağmen bu tür olaylarların devam ettiği görülüyor. En son Almanya’dan bir aile 3 bin Euro’ya internetten tatil satın almış ancak bunun sahte olduğunu Türkiye‘de tatil yerine gittiğinde anlamıştı. (Haberi buradan okuyabilirsiniz: https://www.turizmavrupa.com/gurbetci-aile-sahte-internet-sitesi-kurbani-oldu/)

Peki çoğunlukla yurtdışında yaşayanları dolandıran bu çeteler nasıl hareket ediyor, insanların parasını nasıl almayı başarabiliyor?

Rezervasyonlar iptal ediliyor

Yöntem aslında yıllardır aynı: Bu tür çeteler kendilerine turizmci süsü vermek için bir internet sitesi kurup sosyal medya sayfalarından tanıtımlar yapıyorlar. Sonuçta bunu yapmak için herhangi bir izin almaları gerekmiyor. Yapılan tanıtımlarda Türkiye’deki ünlü otellerin fotoğrafları kullanılıyor ve piyasanın çok altında fiyatlar isteniyor. Örneğin normalde uçak yolculuğu, lüks otel odası, transfer ve all inclusiv paketi için 5000 Euro olması gereken tatil seçeneği 2500 Euro’dan sunuluyor. Cazip fiyatları görüp kananlar ise sözde fırsatı kaçırmamak için rezervasyon yapıyorlar. Paralar peşin ödeniyor. Dolandırıcılar „tatil onayı“ diye basit bir belge veya E-Mail gönderiyorlar. Tatili satın alanlar adına havayolu şirketi ve otellerde ya hiç rezervasyon yapılmıyor, ya da yapılıp kısa süre sonra bunlar iptal ediliyor. Tatilciler en geç havalimanına veya otele vardıklarında, kendileri adına bir kayıt olmadığını öğreniyorlar.

Paraları geri alamıyorlar

Para yatıranlar hakkını aramak için ya kimseye ulaşamıyor, ya da ulaştıkları kişiler yurtdışında olduğundan bir sonuç elde edemiyorlar.

(A)

YARIN: Tatil dolandırıcılarına para kaptırmamak için ne yapmak gerekiyor?

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin