Gurbetçiler dikkat: Hastanelerde yapılan covid-19 testine büyük zam

1623
covid-19

Tatil

Gurbetçiler dikkat: Hastanelerde yapılan covid-19 testine büyük zam

Yaz tatillerini memleketlerinde geçiren vatandaşlar, dönüşte karantinada kalmamak için covid-19 testini yaptırması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde sınır kapılarında ve havalimanlarında PCR test fiyatının devlet hastanelerden daha yüksek olduğunu duyurmuştuk. Normalde devlet hastanelerinde 110 TL karşılığında bu test yaptırılıyordu. Fakat dün alınan kararla yurt dışı çıkışlarında istenen PCR testin ücretine zam yapılarak 110 liradan 250 liraya çıkartıldı. Öte yandan havalimanlarında sunulan testlere de zam gelmiş ve vatandaşların tepkisini çekmişti. TBMM Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Alt Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, sosyal medya hesabından PCR testin yeni fiyatı hakkında açıklama yaptı. Sırakaya “T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından YURTDIŞI ÇIKIŞ için yapılan PCR testlerinde bu gece 24 itibariyle kamu-özel bütün test ücretleri Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği noktalarda KDV dahil 250 TL olarak sabitlenmiştir. ” dedi.

Açıklamanın devamı şu şekilde: “Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karara göre yurtdışına çıkacaklardan NUMUNE ALMA İŞLEMİNİ sadece Sağlık Bakanlığı’nın COVID 19 kapsamında yetkilendirdiği laboratuvar hizmetini veren kamu-özel kuruluşları ile bakanlığın yetkilendirdiği müstakil laboratuvarlar yapabilecek.

Test merkezleri arttırıldı

Yurtdışına çıkacaklar için Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği PCR test merkezleri 137’den 167’ye çıkartılmış olup bu merkezlerin dağılımı şu şekildedir: ‪https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/…/covid-19-yetkilendiril… Buradaki listede yer alıp 250 TL dışında ücret isteyen yerleri 184’ü arayarak şikayet edebilirsiniz.

Nakit olarak ödenebiliyor

Sağlık Bakanlığı’nın bu gece yürürlüğe giren yeni uygulamasına göre Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen 250 TL’lik PCR test ücreti daha önce olduğu gibi Halkbank IBAN numarasına değil hastane, laboratuvar, havalimanı, liman ve gümrük kapılarına nakit olarak ödenebilecek.”

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

3 YORUMLAR

  1. Hersenen haberi olan ,hukumet avrupaya sandiga geleceksiniz,,,yaziklar olsun bizleri böyle para agaci görmenize 250 tl bizim icin çok degil ama enayi yerine konmak var ya o aci veriyor firsatciliktan baska birsey degil yazik

  2. Herseyden haberi olan ,hukumet avrupaya sandiga geleceksiniz,,,yaziklar olsun bizleri böyle para agaci görmenize 250 tl bizim icin çok degil ama enayi yerine konmak var ya o aci veriyor firsatciliktan baska birsey degil yazik

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin