Gurbetçi koordinasyon kurulu oluşturulacak

451
Gurbetçi koordinasyon

Tatil

Dışişleri Bakanlığı Avrupa’da yaşayan yaklaşık 6 milyon Türk’ü ilgilendiren sorunların çözümü için adım attı. Bakanlık, yurt dışında yaşayan gurbetçilerin haklarının korunması, inanç ve eğitim başta olmak üzere her türlü sorununun tek çatı altında çözülebilmesi için “gurbetçi koordinasyon kurulu” oluşturulması için TBMM’ye rapor sundu.

Gurbetçi koordinasyon kurulu kurulacak

Dışişleri Bakanlığı tarafından TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu’na sunduğu raporda, yurt dışındaki Türk vatandaşlarına yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi. Hazırlanan raporda ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı eksenli eylemlerin mutlaka takip edilmesi gerektiğini aktaran Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, yurt dışında yaşayan Türklere yönelik eğitim strateji ve eylem planları geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerinin arttırılması gerektiğinin vurgulandığı raporda, bu kuruluşların çatı kuruluşlar halinde güçlü örgütler haline getirilmesi gereğine  vurgu yapıldı.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik koordinasyon kurulu kuracalarını açıklayan bakanlık yetkilileri, amaçlarının yurtdışındaki vatandaşlara yönelik bütün kurumları bir kurul etrafında bir araya getirmek olduğunu belirtti. Raporda, Kararnamenin Cumhurbaşkanlığına sevk edildiği bildirildi.

Çocukların velayeti

Yurt dışında velayetleri ailelerinden alınan çocukların takip edildiğini duyuran Dışişileri Bakanlığı yetkilileri, “Alınan çocukların dosyalarına baktığınız zaman karşımıza çıkan sorunlar, aile içi şiddetten tacize kadar varan yelpazede misyonlarımızın elini kolunu bağlayan unsurlar da olabiliyor. Ama bizim bilgimize getirilen her çocuğun peşine düşüyoruz ve yerel makamların yakasına yapışıyoruz. O çocukları yeniden ailelerine ve ülkemize kazandırmaya çalışıyoruz.” dedi.

Ayrıca; İngiltere’nin AB’den çıkmasıyla, bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarının haklarına zarar gelmesini önlemek için bir çalışma grubu oluşturulduğu belirtildi.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin