Güneyin en nefis mezelerinden humus nerede yenir?

3519
Humus

Tatil

Türkiye’nin her köşesinde ayrı bir lezzet bulmak mümkün. Güneyin en nefis mezelerinden humus nerede yenir?

Gaziantep başta olmak üzere K.Maraş, Malatya ve Hatay mutfağı gerçekten övülmeye değer. Ama ben Hatay mutfağını, özellikle kebabını ve mezelerini tek geçerim. İnanılmaz bir lezzet ve çeşitlilik denizidir. Her ilin isim yapmış kebapçısı, restoranı vardır. Gider yersin. Fakat Hatay böyle değil. Antakya’da Harbiye’de veya İskenderun’a giderken Belen’de Kurtoğlunda kebabın gerçekten alasını yersiniz. Fakat ilginç olan özellikle İskenderun ve Antakya merkezde mahalle aralarında, köşe başlarını mesken tutmuş seyyar kebapçıda bile yeseniz, büyük keyif alırsınız.

Benim sizle paylaşacağım lezzet: Humus. Muhteşem bir tat. İskenderun’a yolunuz düştüğünde elbette kebap, ardından kralda künefe yiyin. Ama bir kere de beni dinleyin ve Ulucami caddesine dalın, eski bitpazarının karşısında peynirciler pasajına girin. Orada köşe başında, 3-4 masalı mütevazi bir dükkan göreceksiniz. Deniz humus. Tezgâhın arkasında güler yüzlü orta yaşlı Naim ustayı gördüyseniz tereddütsüz bir buçuk porsiyon tereyağlı humus isteyin. Yumurtalı, sucuklu da isteyebilirsiniz ama favorim tereyağlısı. Minik tırnak pidesi ve en az humusu kadar leziz ev turşusu ile benim gibi 20 yılı aşkın zamandır unutamadığınız bir lezzeti ardınızda bırakarak oradan ayrılacaksınız.

Yazar: Barbaros Alayoğlu

Humus
Arkadaşımız Barbaros Alayoğlu İskenderun mutfağından tavsiyelerde bulunurken özellikle humusun leziz tadına dikkat çekti.
 
YASAL UYARI: Bu haberin ve fotoğrafların yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumda yasal işlem başlatılacaktır. Haberin altına link yazarak sayfanızda kullanabilirsiniz (Kaynak/Quelle: www.turizmavrupa.com)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin