Güneş kremi alırken ve kullanırken bunlara dikkat

8 Haz. 2019
430 Görüntülenme
Güneş kremi

Yaz mevsimiyle birlikte güneş ışınlarına fazlaca maruz kalacağız. Güneş ışınları, insan sağlığı için gerekli olduğu kadar pek çok zararı bulunuyor. Uzmanlara göre cilt kanserinin en önemli sebebi güneş ışınları. Bu zararlı ışınlardan UVA güneş yanıklarına ve kırışıklık ve renk değişimi gibi cilt problemlerine neden olurken, UVB güneş yanıklarının oluşmasına sebebiyet verir ve cilt kanserine davetiye çıkarır.

Uzmanlar, güneşe bilinçsizce maruz kalmaktan kaynaklanan cilt kanserlerindeki artışa dikkat çekiyor. Uzmanlar cilt kanserinden korunmak için güneşten koruyucu bir ürünün mutlaka kullanılmasını öneriyor. Güneşten koruyucu krem, çeşitli bileşenleri bir araya getirerek güneşin zararlı ışınlarının cildinize ulaşmasını önleyen koruyucu üründür. Güneşten koruyucu kremlerde “koruma faktörü” olarak bilinen SPF, UVB ışınlarına karşı güneşin zararını ne kadar oranda koruma sağlayacağını gösteren bir ölçüdür.

Bu yüzden güneşten koruyan kremleri alırken gördüğümüz 15, 30, 50, faktörlerden (SPF) hangisi seçilmeli?

Güneşten koruyucu krem seçerken dereceleri bizim için önemlidir. 15 koruma faktörlü bir güneşten koruyucu özelliği yüzde 90, 30 faktörün güneşten koruyucu özelliği yüzde 95 ise 50 faktörün koruyuculuğu yüzde 97’dir. Yani tamamen koruyan bir güneş kremi yoktur. Ancak güneş kreminin derecesi arttıkça korunma süresi değişmekte. Uzmanlara göre kremlerin faktör sayısı arttıkça kullanılan kimyasalların da artıyor. Buyüzden uzmanlar genellikle 30 faktörlü güneş kremlerinin yeterli olduğunu ifade ediyor.

Güneş koruyucuları nasıl kullanılmalı:

· Güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülür.
· Deriye eşit miktarda yedirilerek yayılır.
· Suya dayanıklılığına göre terleme ve suya girme ile yenilenmelidir.
· Bulutlu hava, gölge ve saçak altında korunmaya devam edilmelidir.
· Günlük yaşamda da yüz ve ellere uygulanmalıdır.
· Güneşten genel korunma prensipleri daima uygulanmalıdır.”

(G.Ş)

 

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir