Gümrükten daha hızlı geçmek için “Ön beyan” imkânı

4978
kapıkule

Tatil

Geçtiğimiz yıl birçok araç sahibi tarafından kullanılan ön beyan imkânı, sınır kapılarındaki bekleme süresini kısaltıyor. Detaylar haberde… 

Gümrük Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl hizmete sokulan “özel taşıtlar ön beyan uygulamasından bu yıl da faydalanmak isteyenler, kayıtlarını yaptırabilirler. Kayıt sayesinde yabancı plakalı araçlarıyla Türkiye gümrük kapılarından giriş yapacak yolcuların, gümrük kayıt işlemleri daha hızlı ve kolay yapılabiliyor.

Birçok yolcu bu yöntem sayesinde daha az süre beklediğini bize aktardı. Bazı yolcular ise, ön beyanda bulunmasına rağmen beklemek zorunda kaldığına dikkat çekti.

Trakya Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürlüğü konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

„Bu uygulama sayesinde, özellikle gurbetçilerimiz, Türkiye gümrüğüne gelmeden önce cep telefonu, bilgisayar veya tabletle araç sahibinin pasaportu, ruhsatı ve sigorta bilgilerini sisteme girerek kendi kayıt işlemlerini kendileri yapmaları halinde, normalde 3-4 dakikada gümrük memurları tarafından yapılan işlemlere gerek kalmayacağından yaklaşık 15-30 saniyede yapılacak kontrolle gümrük kayıt işlemi tamamlanabilecektir.

Gümrük tescil işlemi yapan memurlar herhangi bir kayıt yapmayacak, ibraz edilen pasaport, ruhsat ve sigorta poliçesindeki bilgiler ile sistemde görülen bilgileri sadece karşılaştırmakla yetinecektir. İşlemlerin aksamadan hızlı yürüyebilmesi için sisteme ön beyan yapan yolcularımızın bilgileri sisteme girerken dikkatli ve doğru girmeleri büyük önem arz etmektedir.

“Ön beyan” yaparak gümrük kapılarımıza gelecek olanların ön beyan yapmadan gelenleri beklememesi için Kapıkule’de ayrı peronlar açılacaktır. İhtiyaca göre peron sayıları artırılacak ve diğer kapılarımızda da peronlar açılacaktır.

Özellikle, özel araçlarıyla Bölge Müdürlüğümüze bağlı kapılarımızdan Türkiye’ye giriş yapmak isteyen yolcularımızın, gümrük kapılarımıza gelmeden önce yapacakları “ön beyan” sayesinde daha hızlı ve kolay geçiş yapabilmeleri sağlanacağından tüm yolcularımızın Bakanlığımızın bu uygulamasını kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Not: Araç sahibi araçla birlikte Türkiye’ye giriş yapacak ise, sisteme araç sahibinin pasaport bilgileri girilecektir. Araç sahibi araçta yok ise, vekaletle aracı kim getiriyorsa o kişiye ait pasaport bilgilerinin sisteme girilmesi gerekmektedir.
ÖN BEYANDA BULUNMAK İÇİN   https://uygulama.gtb.gov.tr/tasit1onbeyan

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin