Gümrük memurunun “Altını nereden aldınız” sorusuna yolcudan ilginç cevap

1768
gümrük
Foto:Zoll

Tatil

Gümrük memurunun “Altını nereden aldınız” sorusuna yolcudan ilginç cevap

Ülkeler arası yolculukta altın takıyla yakalananlar gümrük kurallarına uymadıkları taktirde yüklü miktarda para cezası ödemek zorunda kalıyor. Münih Havalimanı’nda gümrüğe takılan bir yolcunun beraberinde taşıdığı 2700 değerindeki altın nadir rastlanan türden. Verilen bilgiye göre 69 yaşındaki adamın bagajından saf altın çıktı. Yolcu, memurun “İşlenmemiş altını nereden satın aldınız” sorusuna “Alaska’da yaptığım çalışmalarda kendim buldum. Altın arama çalışmaları 6 hafta sürdü” cevabını verdi.

Hem ceza hem vergi ödeyecek

Değerli madeni gümrüğe bildirmeden yolcu çıkışından geçmeye çalıştığı için hakkında yasal işlem başlatılan kişi, şimdi hem para cezası, hem de vergi ödemek zorunda kalacak. Ödemesi gereken miktar henüz kesinleşmediği için bir açıklama yapılmadı. Yolcunun Avusturya’da yaşadığı da açıklandı.

Gümrüğe bildirmesi gerekiyor

Yurtdışından Avrupa Birliği ülkelerine gelenlerin beraberinde getirdikleri değerli eşyaları gümrüğe bildirmeleri gerekiyor. Eğer henüz yurtdışına gitmeden bu eşyalara sahipseniz, bunu kanıtlamanız isteniyor. Bu durumda ek vergi ödenmesi gerekmiyor.

Türkiye’den gelenler yakalanıyor

Son yıllarda özellikle Türkiye’den gelenler mercek altında. Bir çok vatandaşımız Türkiye’de kuyumcudan satın aldığı altın takılarla veya düğün hediyeleri ile yaşadığı Avrupa ülkesine girmek istiyor. Genelikle gümrüğe bildirilmeyen bu takılar fark edildiğinde ise yolcu yüzlerce hatta binlerce Euro ceza ve vergi ödemek zorunda kalıyor.

altın
Foto:Zoll

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin