Gümrük kapılarında araçlar didik didik aranıyor: Bu ürünlere dikkat

2348
Gümrük

Tatil

Gümrük kapılarında araçlar didik didik aranıyor: Bu ürünlere dikkat!

Türkiye’ye otomobille seyahat edenler dönüşte bu yıl çok büyük sıkıntı yaşıyorlar. Dönen yolcular “Araçlarımızı didik didik ettiler, heryeri aradılar, bütün bagajları açtılar” diyorlar. Bir çok vatandaşımız, Türkiye’den yanında getirdiği ürünler nedeniyle para cezası ödemek zorunda kalıyor, bu ürünlere de el konuluyor.

Peki yolcular yanında ne getirmemeli? Bununla ilgili transit geçilen ülkelerin gümrük mevzuatlarına bakıldığında hepsinde bir numarada fazla miktarda nakit pata, altın takı olduğu görülüyor.

Örneğin Macaristan Türk Büyükelçiliği şu bilgileri veriyor:

PARA

“Yabancıların, Macaristan’a giriş veya çıkışta deklare etmeden taşıyabilecekleri döviz miktarı, kişi başına 9.999.- avro, değerli kâğıt veya karşılığı yabancı paradır. 10.000 avro veya bunu aşan miktarların, ülkeye girişte beyan edilmesi gerekmektedir.

ALTIN

Ülkeye karayolu ile gelinmesi halinde, değeri 300 (Üçyüz) avro, havayoluyla gelinmesi halinde ise değeri 430 avro’dan fazla olan altın, mücevher gibi  ziynet eşyalarının da beyan edilmesi zorunludur. 15 yaşın altındaki yolcular ülkeye hangi yolla giriş yaparlarsa yapsınlar, beraberlerinde en fazla 150 avro değerinde mal getirebilmektedirler. Bu miktarlardan fazla olan malların beyan edilerek gümrükte vergisinin ödenmesi gerekmektedir.”

SİGARA

Kara yolundan (araba veya tren ile) ülkeye girişlerde ise kişi başına (17 yaş ve üzeri) 40 adet sigara (2 paket), 20 adet, her biri 3 gr’dan ağır olmayan sigarello veya 10 adet puro veya 50 gramlık kıyılmış tütüne izin verilmektedir.

KIŞLIK İHTİYAÇ

Vatandaşlarımızın Türkiye’den dönüşlerinde, kışlık ihtiyaç olarak tüketecekleri, pirinç, bulgur, kuru bakliyat türü gıda maddelerini yanlarında çok miktarda getirdikleri, Macar gümrük yetkililerinin bunların belli miktar üzerindeki kısmına izin vermedikleri, vatandaşlarımızdan sözkonusu fazla gıda maddelerini bir yere dökmelerini veya güzergah değiştirerek Macaristan dışındaki başka bir yoldan gitmelerini önerdikleri duyumları da alınmaktadır.

HAYVANSAL ÜRÜNLER

Bulaşıcı hastalık riski nedeniyle et, süt, peynir, yumurta gibi ürünlerin de getirilmemesinde fayda var. Bazı ülkelerde bu ürünleri getirenler para cezası bile ödemek zorunda kalıyorlar.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin