Gümrüğe takılan araçları çıkartmak için son 22 gün

310
Gümrüğe takılan

Tatil

İthalat izni alınmadığı için Türkiye gümrüklerinde el konulan araçların sahiplerince geri alınabilmesi başvurusu için süre kısaldı. Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan düzenlemeyle araç sahiplerinin gümrüğe takılan araçlarını geri alabilmeli için düzenleme yapılmıştı. Düzenleme kapsamında araç sahipleri 31 Aralık’a kadar başvuru yapabilecek.

Gümrüğe takılan 42 bin araç var

Türkiye’de geçen 4 aylık süreçte yapılan 2 bin 721 kişi başvurunun 719’u olumlu sonuçlandı. Türkiye gümrüklerinde  el konulan 42 bin civarındaki kara taşıtı bulunuyor.  

31 Aralık son gün

Araçları gümrüklerde alıkonulan kişiler 31 Aralık tarihine kadar başvuru yaptıkları takdirde araçlarını geri alabilecek. Yapılan düzenlemeye göre; Gerekli koşulların sağlanması durumunda, Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) yüzde 25’inin veya Gümrük Kanunu uyarınca el konulması muhtemel olan araçların bu durumunun gümrük idaresinin bilgisine girmeden kendiliğinden idareye bildirilmesi halinde ise ÖTV’nin yüzde 15’inin ödenmesi halinde araç hak sahibine iade edilecek.

Gümrükten 1.5 milyar gelir bekleniyor         

Devlet geçen süreçte iadesi yapılan araçlardan 8 milyon 7 bin 459 liralık ÖTV geliri elde etti. Gümrüklerde tüm araçların iadesi durumunda ise beklenen gelir ise 1,5 milyar lira civarında.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin