Gülüklü çorba coğrafi işaret tescili aldı

300
gülüklü, gülüklü çorba, Alanya, tescil

Tatil

Alanya mutfağının en önemli lezzetlerinden Gülüklü Çorba, Coğrafi İşaret Tescili aldı. Çorba, Türk Patent Enstitüsü tarafından Alanya adına tescillendi. Alanya Belediyesi tarafından coğrafi İşaret tescili alınan Gülüklü(Hülüklü) Çorba Antalya piyazından sonra Akdeniz bölgesinde tescili alınan ikinci yemek oldu.

gülüklü, gülüklü çorba, alanya

Gülüklü çorba için 3 yıl çalışıldıgülüklü çorba

Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Mutfak Mirası Koordinatörlüğü tarafından yaklaşık 3 yıldır titizlikle yürütülen çalışmalar sonucunda patenti alınan çorba, resmen Alanya mutfağının ürünü oldu. Alanya Belediyesi aylık olağan meclis toplantılarının Kasım ayı oturumunda konuşan ve çalışmaları meclis üyeleri ve kamuoyuna açıklayan Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş, çorbanın işkembeli ve tavuklu olarak tescil işlemlerinin yürütüldüğünü ve hem Gülüklü hem de Hülüklü olarak belgelendirildiğini belirtti. Erdoğmuş, bundan sonraki süreçte menüsünde tescilli bu ürüne yer veren işletmelerin Alanya Belediyesi’ne bildirmekle yükümlü olduklarını ifade etti.

Çorbayı yapan işletme denetlenecek

Alanya Belediyesi tarafından alınan bu tescil ile Gülüklü’nün reçetesi koruma altına alınmış oldu. İşletmeler için verilecek bir logo ile de bu çalışmanın halka duyurulması yapılacak. Tarifin doğru kullanılabilir olduğunun denetimi de yine bir denetleme kurulu tarafından yapılacak. Alanya Belediyesi ile beraber AHEP Üniversitesi, İlçe Tarım Müdürlüğü, Lokantacılar ve Pansiyoncular Odası’ndan oluşan uzman ekipler, tescilin kontrol noktasında resmi kurumlar olarak yetkilendirildi.

(HS)

Kaynak: www.alanya.bel.tr

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin