Göbekli erkeklerin sırrı çözüldü

1353

Tatil

İsveçli bilimadamları, 5 bin kişinin sağlık durumu ve yaşadıkları yerdeki ortamı inceleyerek erkeklerin neden göbekli olduğunu ortaya çıkardı.

Erkeklerin en büyük sorunlarından bir tanesidir göbekleri. Ne yapsalar bir türlü yok edemezler. Kimi spor yapar, kimi daha az yemeye gayret gösterir. Ancak bir türlü sorunun nereden kaynaklandığını bulamaz. Bu sorunu yaşayan erkeklere İsveç’ten ilginç bir haber geldi. İsveçli bilimadamları, Stockholm’de yaşayan 5 bin kişinin sağlık durumunu ve yaşadıkları yerdeki gürültü seviyesini araştırdı.

Bu araştırmada şu sonuç ortaya çıktı: Havaalanı yakınında yaşadığı için uçak gürültüsüne maruz kalan kişilerde stres faktörü yüksek oluyor ve bu durum da ”göbekli” olma riskini artırıyor. Verilen bilgye göre kişi ne kadar fazla uçak sesine maruz kalıyorsa, bel çevresinin yağlanma riski de o kadar fazla. Bilim adamlarından Charlotta Eriksson, sesin 5 desibel yükselmesinin bel çevresinin 1.5 santimetre genişlemesine yol açtığını bildirdi.

Sonuçları ”Environmental Health Perspectives” dergisinde yayınlanan araştırma şunu gösteriyor ki, göbekteki yağ birikiminin baş faktörü stres. Uzmanlar, havaalanı yakınında oturan kişilerin sağlıklı beslenme konusuna daha fazla önem vermesi gerektiğini de vurguluyorlar.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin