Gazlı araçla seyahat edenler yaşadı

1134
otomobil, sürücü

Tatil

Benzin ve mazot yerine aracı gazla çalışan sürücüler çok şanslı. Fiyatlar yarı yarıya daha uygun. En uygun ülkeler hangileri?

obs/Deutscher Verband Flüssiggas e. V.
obs/Deutscher Verband Flüssiggas e. V.

Benzin ve mazot fiyatları bir iniyor, bir çıkıyor. Uzun yola gidenler ve otomobilleri ile sık sık seyahat edenlerin gözü sürekli fiyatlarda. Buna karşılık aracı gazla (LPG) çalışan sürücülerin yüzü gülüyor. Çünkü gaz fiyatları yarı yarıya daha uygun. Alman Sıvı Gaz Birliği Avrupa genelinde bir fiyat araştırması yaparak son durumu gözler önüne serdi. Sonuca göre ülkeler arasında fiyat farkı olsa da gaz fiyatları, benzin ve mazota göre kat kat daha uygun.

Örneğin Belçika’da 35 Cent’e gaz satın almak mümkün. Polonya’da fiyat 43 Cent. Hırvatistan 58 Cent ile uygun ülkeler arasında yer alıyor. İtalya 64 Cent, İspanya ise 69 Cent ile biraz daha pahalı.

Birlikten verilen bilgiye göre Avrupa’da 40.000 istasyonu bulunuyor. Bunların 6.900’ü Almanya’da. Birliğin Başkanı Rainer Scharr “Gazlı araç sürücüleri bir çok yerde gaz satın alabiliyorlar. İmkanlar oldukça fazla” bilgisini verdi.

Bu arada Avrupa’da bazı ülkeler “Autogaz” derken, bazılarında “GPL” veya “GLP” de kullanılıyor. Sadece Almanya’da 500.000 gazla çalışan aracın trafiğe çıktığı da hatırlatıldı.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin