Gaziantep’in Sütlü Zerde tatlısı tescillendi

50
Sütlü Zerde
Foto: https:www.gaziantep.bel.tr

Tatil

Gaziantep’in Sütlü Zerde tatlısı tescillendi

Dünyaca ünlü mutfağıyla UNESCO tarafından gastronomi dalında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilen Gaziantep’in coğrafi işaretleri arasında bulunan yöresel tatlısı Sütlü Zerde, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

Ünü uluslararası boyuta ulaşan özgün lezzetleriyle birçok ziyaretçiye ev sahipliğini sürdüren Gaziantep’te Büyükşehir Belediyesi, girişimleriyle kentin damak zenginliğini öne çıkarmak amacıyla coğrafi göstergelerinden olan yöresel lezzeti Sütlü Zerde’yi Türk Patent ve Marka Kurumunca tescilleterek resmiyete kavuşturdu.

“Ağzımızın Tadı Geldi” kampanyasından hareketle bölgenin benzersiz ürünlerini kentin bünyesine kazandıran büyükşehir, tatlılar arasında beğeniyle tercih edilen Sütlü Zerde’nin de Gaziantep için onayını alarak şehrin gastronomi kimliğini güçlendirdi. Tescillenen yöresel lezzetin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi tarafından paylaşılan tarifi ise şöyle:

Sütlü Zerde (Astarlı Sütlaç) nasıl yapılır?

Sütlaç malzemeleri:

1 Kg süt

1 fincan pirinç

1 fincan su

1 Yemek kaşığı gül şurubu

Yapılışı: 1 Kg. süt, 1 fincan su ve yıkanmış pirinç uygun bir tencereye konur. Sık sık karıştırılarak pirinçler iyice açılıp özleşip sütlaç kıvamına gelinceye kadar kısık ateşte pişirilir. Üzerine gül şurubu ilave edilerek karıştırılıp ocaktan alınır. Hazırlanan sütlaç sıcak olarak servis edilecek kaplara yarıdan az fazla olacak şekilde paylaştırılır. Az ılıdıktan sonra yüzeylerini kaplayacak şekilde bir tepsi ile kapatılıp buzdolabına konur. Ara ara tepsi yüzeyinde buharla oluşan su zerrecikleri silinip tekrar üzeri kapatılır. Sütlacın, zerdeyle karışmaması için 4-5 saat veya bir gün önceden hazırlanması tavsiye edilir.

Zerde malzemeleri:

1 Çay bardağı pirinç

5 Çay bardağı şeker

15 Çay bardağı su

1 Yemek kaşığı çiçek suyu

Yapılışı: Tencereye konan pirince üzerini aşacak kadar su ilave edilir. Pirinçler açılmaya başlayınca kalan su ve şeker azar azar ilave edilerek zerde yoğunlaşıncaya kadar pişirilir. Çiçek suyu ilave edilip ocaktan alınıp soğutulur. Önceden hazırlanan sütlacın üzerine paylaştırılır.

Afiyet olsun.

Gaziantep Belediyesi haberi “Hayırlı olsun Gaziantep” diye duyurdu.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin