Gaziantep: Toplu ulaşımda “GaziantepKart” dönemi

1628
Gaziantep kart

Tatil

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, halk otobüsleri, belediye otobüsleri ve tramvayda yeni kart olan “GaziantepKart” dönemini başlattı.

Gaziantep’te mevcutta kullanılan “Kart27” toplu taşıma elektronik sisteminin süresinin dolması nedeniyle akıllı şehir ve akıllı ulaşım alanında birçok yeniliği bulunduran yeni “GaziantepKart” sistemine geçiş süreci başlatıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada yeni kartın vatandaşlara, esnafa ve kentte katacağı kolaylıklar ile yenilikler şöyle açıklandı:

–Ülkemize ve dünyada kullanılan tüm temassız kredi kartları ile binişler yapılabilecek.

–Akıllı cep telefonları ile binişler yapılabilecek.

-Vatandaşlarımız evinden herhangi bir yere gitmeden internetten ve cep telefonlarından toplu taşıma araçları için para yükleyebilecek.

-“Otobüsüm Nerede ve Nasıl Giderim” uygulaması ile vatandaşlarımız gitmek istedikleri yere planlama yapabilecek.

-Yeni sistemde akıllı duraklar devreye girecek ve yeni kart dolum otomatları iki katına çıkarılacak.

-Vatandaşlarımızı isterlerse kartta kalan paranın miktarını internetten öğrenebilecek.

-Vatandaşlarımız toplu ulaşımı kullanan çocuklarının ne zaman, hangi otobüse veya tramvaya bindiği ve neredeye gittiğini öğrenebilecek.

Diğer yandan sisteme geçiş sürecinde vatandaşlarda mevcut bulunan “Kart27” kartlarının “GaziantepKart” ile ücretsiz değiştirileceği ve içindeki paraların da yeni “GaziantepKart”a  aktarılacağı açıklandı.

Öte yandan, yeni sistemin aktifleşmesine kadar Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı otobüs ve tramvaylar ücretsiz olarak hizmet verecek. Bununla birlikte halk otobüsü ve dolmuşlarda ise 65 yaş üstü ücretsiz biniş ve öğrenci indirimi geçerli olacak.

Kaynak: www.gantep.bel.tr

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin