Gayrettepe ile İstanbul Havalimanı hattında ilk metro raylara indi

208
Gayrettepe

Tatil

Gayrettepe ile İstanbul Havalimanı hattında ilk metro raylara indi

İstanbul’da havalimanını şehir merkezine bağlayacak Gayrettepe – İstanbul Havalimanı Metrosu’nda ilk tren setinin imalatları tamamlandı. 120 kilometre hız yapabilecek Türkiye’nin en hızlı metrosunda kullanılacak tren setlerinin bu ay içerisinde birleştirilerek performans testlerine başlanması planlanıyor.

Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı’na ulaşım altyapısını en iyi şekilde kurduklarını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 37,5 kilometre uzunluğundaki Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metrosu inşaatında önemli bir aşamaya geldiklerini söyledi. 9 istasyondan oluşan dev proje, 7 gün 24 saat 3 vardiya esasına dayalı olarak inşa ediliyor. Söz konusu metro hattı sadece İstanbul Havalimanı’nı İstanbul’un dört bir yanına bağlamakla kalmayacak, yerli metro seti imalat kapasitesini de artıracak. Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metrosu’nda kullanılacak tren setlerinin 136’sı yüzde 60 yerlilik şartı ile Türkiye’de üretilecek.

Yıl sonuna kadar 10 tren seti hazır olacak

İstanbul Havalimanı’na ulaşımı neredeyse yarım saate düşürecek projede kullanılacak tren setlerinin ilkinin imalatlarının tamamlandığını açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Tüm metrolarda maksimum hız 80 km/saat iken, Türkiye’de ilk kez bu metro sisteminin yanı sıra ilkinin imalatını tamamladığımız bu tren setlerimiz de 120 km/saat hıza uygun yapıldı. İlk tren seti metro hattına Göktürk- Kağıthane arasındaki şafttan raylara indirildi. Tren setlerinin hattın bakım merkezinde bu ay içerisinde birleştirilecek ve performans testlerine başlanacak. Yıl sonuna kadar 10 tren setinin imalatları tamamlanarak raylara indirilecek” diye konuştu.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin