Galata Kulesi aylar sonra ziyarete açıldı

29
Galata

Tatil

Galata Kulesi aylar sonra ziyarete açıldı

Restorasyon çalışmaları uzun süre sosyal medyada gündemde olan tarihi Galata Kulesi yeniden ziyarete açıldı. Zeynep Bastık ve Uninvited Jazz Band topluluğu konseri de düzenlenen simge mekanın açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy gerçekleştirdi.

Tarihi kulede müze, kalıcı ve geçici sergi alanları olarak tekrar yapılandırıldı

Bir önceki restorasyonu 1967’de tamamlanan ve o dönemde yeme, içme ve eğlence ağırlıklı bir işleve sahip olan Galata Kulesi’nin açılışında konuşan Bakan Ersoy, “Bundan sonra Galata Kulesi sadece cazibe merkezi olarak değil, İstanbul’un diğer değerli kültür varlıklarına yönlendirme merkezi olarak da kullanılacak. Kulenin içindeki müzeyi, kuleden baktığınız zaman İstanbul’un gözlemleyebildiğiniz değerli binalarını, noktalarını ayrıca detaylı olarak tanıtan bir müze olarak planladık. Kulenin içinde aynı zamanda İstanbul’un o eski tarihinden itibaren Cumhuriyet tarihine kadar gelişini de gösteren bir sergi alanı da var” dedi.

Beyoğlu Kültür Yolu projesi nedir?

Beyoğlu Kültür Yolu projesi kapsamında Galata Port’tan Atatürk Kültür Merkezi’ne kadar olan bölgedeki binaların restorasyonu gerçekleştiriliyor. İlk olarak Haziran 2020’de Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi hayata geçirildi. Uzun bir restorasyondan sonra Galata Kulesi de bu proje dahilinde hizmete açıldı. Proje; bir sonraki ay Atlas Müzesi ve Sineması daha sonra da Mısır Apartmanı Mehmet Akif Ersoy Müzesi, Taksim Camisi altında İslam Eserleri Kültür Merkezi ve son olarak Atatürk Kültür Merkezi ile tamamlanacak.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin