Fransa’dan Türkiye’ye uçacaklara kötü haber: Fiyatlar yükselecek

2
Fransa

Tatil

Fransa’dan Türkiye’ye uçacaklara kötü haber: Fiyatlar yükselecek

Fransa hava kirliliği ile mücadele kapsamında yeni kararlar almak üzere. En geç ay sonunda oylamaya sunulması beklenen ve büyük ihtimalle kabul edilecek olan öneriye göre havayolu ulaşımını kullananlardan ek “Çevre vergisi” alınacak. Fransa’dan havalanan bütün uçaklar için geçerli olan bu vergi, uçuş mesafesine göre değişiyor. Daha şimdiden büyük tartışmalara neden olan yeni verginin uzun vadede Fransa’daki havayolu ulaşımına büyük darbe vurması bekleniyor.

Türkiye uçuşları da etkilenecek

Yeni vergilendirme sistemi, 2000 kilometreden daha az mesafeye ekonomi sınıfında uçacakların ek olarak 30 Euro ödemesini öngörüyor. Aynı sınıfta 2000 km üzerindeki mesafede ise 60 Euro alınacak. Birinci sınıf uçuşlarda 180 ile 400 Euro alınacak. Yüksek vergilendirme nedeniyle havayolu şirketlerinin uçak bilet fiyatlarına zam yapması kaçınılmaz olacak. Bundan Fransa’dan Türkiye’ye uçacaklar da nasibini alacak.

Havayolu ulaşımı bitecek mi?

Hava kirliliğini engellemek için insanların uçak yerine daha çevre dostu olan ulaşım araçlarına yönelmesi planlanıyor. Uzmanlar, alınacak olan vergilerin önümüzdeki yıllarda daha da artabileceğini, fiyatların ödenemez hale gelmesiyle artık kimsenin havayolunu tercih etmeyeceğini öngörüyorlar. Fransa’daki havayolu ulaşımını bitirme planı olarak değerlendirilen yeni vergi nedeniyle bir çok kişinin ilerde işsiz kalmasından endişe duyuluyor.

Komşu ülkelerden uçacaklar

Yeni vergi sadece Fransa’dan kalkan uçuşlar için geçerli olduğu için, yolcuların daha fazla ödememek için komşu ülkelere yönelmesi bekleniyor. Örneğin 5 kişilik bir ailenin Fransa’dan uçarak yüzlerce Euro ek vergi ödemek yerine komşu ülke Almanya’dan uçmayı tercih edeceği tahmin ediliyor. Uzmanlar “Fransa hava kirliliğini engellemek için bu vergiyi almak istiyor. Ancak insanlar otomobillerle komşu ülkelere seyahat ederek oradan uçacaklar. Bu nedenle hava kirliliği belki de daha da artacak” uyarısında bulundular.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin