Fransa, yurt dışı uçak biletlerinden çevre vergisi alacak

11 Tem. 2019
189 Görüntülenme
Fransa

Uçak biletlerine uygulanan vergiler giderek artıyor. Uçak bileti alırken bilet fiyatına yansıyan vergiler yolcuları her zaman rahatsız eder. Ek vergiler ile uçak bilet fiyatları daha da artırıyor. Fransa’da uçak biletlerinden çevre vergisi alınmaya başlanacak. 2020’den itibaren yürürlüğe girecek vergi 1,5 euro ile 18 euro arasında değişecek. Ulaştırma Bakanı Elisabeth Borne, “eko-vergi” adlı uygulamanın çevreyi daha fazla koruyan ulaştırma altyapısını oluşturmak için uygulanacağını açıkladı.

Euronews’te yer alan habere göre tüm havayolu şirketlerinden alınacak vergi Fransa’dan sadece yurt dışına giden uçuşları kapsayacak. Korsika ve Fransa’ya bağlı denizaşırı ülkelere ve aktarmalı yapılan uçuşlar ise vergiden muaf tutulacak. Vergiler bilet sınıflarına ve varılacak noktaya göre de farklılıklar gösterecek. Örneğin Fransa’dan Avrupa içindeki bir bilet için ekonomik sınıf bir biletten 1,5 euro vergi alınacak. Bu miktar business sınıfta 9 euro olacak. Fransa’dan Avrupa dışına yapılacak bir uçuşta ise alınacak vergi miktarı ekonomik sınıf için 3 euroya, business sınıf için 18 euroya yükselecek.

Haberin tamamını bu linkten okuyabilirsiniz: https://tr.euronews.com/2019/07/09/fransada-ucak-biletlerine-ek-cevre-vergisi-geliyor-fiyatlar-1-5-ila-18-euro-artacak

(G.Ş)

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir