Fırtına / kar / yağmur: Sürücüler kaza yapmamak için nelere dikkat etmeli?

2577
yol, kaza, sılayolu

Tatil

Avrupa’nın bir çok bölgesinde etkili olan kötü hava şartları trafiğe çıkan sürücülere zor anlar yaşatıyor. Kaza yapmamak için bu uyarılara dikkat. Detaylar haberde…

Kuzeyden gelen kötü hava dalgası Avrupa’da bir çok ülkeye kar ve fırtına getirdi. Türkiye’de günlerdir devam eden kar yağışı Almanya, Avusturya veya İsviçre gibi ülkelerde de günlük yaşamı zora soktu. Hava sıcaklığının eksi derecelere düştüğü yerlerde en büyük sıkıntı meydana gelen trafik kazaları. Olumsuz hava koşulları nedeniyle bir çok sürücü aracının kontrolünü kaybederek kaza yapıyor.

Meteoroloji yağmurla karışık kar yağışının önümüzdeki günlerde de süreceğini bildiriyor. Bu nedenle uyarıda bulunan Alman Otomobil Kulübü ADAC, kötü havada sürücülerin nelere dikkat etmesi gerektiğini hatırlattı.

Uzmanlar şu günlerde zorunlu olmadığı sürece trafiğe çıkmamayı öneriyor. Aracınızda kış lastiklerinin takılı olduğundan emin olun. Yapılan kontrollerde hala bazı sürücülerin yaz lastiği ile trafiğe çıktığı görülüyor. Bu durum kaygan yollarda kaza kaza riskini arttırıyor. Ayrıca bazı ülkelerde kış lastiği takmamanın yasak olduğunu ve para cezası uygulandığını da unutmamak gerekir.

Şuan olduğu gibi rüzgarın etkili olduğu bölgelerde aşırı hız yapmamak ve hep aynı hızla ilerlemekte fayda var. Böylelikle aniden sert bir rüzgar esmesi durumunda aracınızı daha rahat kontrol edebilirsiniz. Rüzgarlı havada ağaçların çok olduğu yerlerde dikkat etmek gerekir. Rüzgarın etkisiyle ağaçlar devrilebilir veya parçaları yola düşebilir.

Kamyon gibi büyük araçları sollarken dikkat: Aracın yanındayken rüzgarın etkisi dışında kalıyorsunuz. Aracı geçtikten sonra ise yandan gelen rüzgarın etkisiyle aracınız savrulabilir, kontrolü kaybedebilirsiniz. Buna hazırlıklı olun.

Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan ve Yunanistan’da da hava şartları çok ağır. Bu nedenle uzun yolculuk yapanların bu ülkelerde de dikkatli olmaları gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Balkan ülkelerinden arabayla geçen vatandaşlarımız, kar nedeniyle zor anlar yaşadıklarını aktardılar.

 
YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumda yasal işlem başlatılacaktır. Haberin altına link yazarak sayfanızda kullanabilirsiniz (Kaynak/Quelle: www.turizmavrupa.com)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin