Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyarete açıldı

33
Fatih Sultan Mehmet

Tatil

Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyarete açıldı

Yıllar sonra İstanbul’a geri getirilen Fatih Sultan Mehmed tablosu vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Londra’da gerçekleştirilen açık artırmada satın aldığı Fatih Sultan Mehmed tablosu ziyarete açıldı. Rönesans ressamlarından Gentile Bellini’nin atölyesinden çıkan portre iki ay boyunca sergilenecek.

Prof. Dr. Nurhan Atasoy küratörlüğünde, “Fatih’in Rönesansı” temasıyla düzenlenen sergide Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’da 1476 yılında darp ettirdiği ilk altın para, Cem Sultan’ın 22 günlük kısa taht sürecinde bastırdığı sikke ve Osmanlı “sahh” damgalı Venedik sikke yer aldı.

Tablo iki ay sonra dinlendirilecek

Saraçhane’de ziyarete açılan Fatih Sultan Mehmed tablosu iki ay sonra özel depoya alınacak ve yeniden ziyarete açılacağı güne kadar dinlendirilecek.

Tarihi tablo için iklimlendirmeli özel korumalı depo alanı oluşturuldu. Çelik konstrüksiyon olarak inşa edilen hava sızdırmaz ve özel güvenlikli kapıya sahip depolama alanında, eserin uygun koşullarda dinlendirilebilmesi için gerekli iklimlendirme ve nem dengeleyici sistem oluşturuldu. Ayrıca özel gazlı yangın söndürme sistemi yapılarak eserin tam güvenliği sağlandı. Bu depo, aynı zamanda eserin bakım ve konservasyon uygulamalarının yapılabilmesi için bir atölye olarak düzenlendi.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin