Fatih Sultan Mehmet portresinin İstanbul’a yolculuğu başlıyor

39
Fatih Sultan

Tatil

Fatih Sultan Mehmet portresinin İstanbul’a yolculuğu başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından satın alınan Fatih Sultan Mehmet portresi, Türkiye’ye getiriliyor. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat 540 yıllık yapıtı teslim almak için İngiltere’nin başkenti Londra’ya gitti. Teslim alınmadan önce gerekli kondisyon incelemesi yapılacak portre daha sonra nakliye şirketine teslim edilerek hafta bitmeden İstanbul’a dönmesi sağlanacak.

Özel korumalı depo hazır

Venedikli ressam Bellini’nin üç orijinal Fatih portresinden biri olan eser İBB Saraçhane Yerleşkesi giriş katındaki bir özel depo alanında dinlendirilecek. Bilimsel ölçütlere göre hazırlanan depo, ışık ve nem gibi yapıta zarar verecek etmenlere karşı korumalı olarak tasarlandı.

Ağustos’un 3. haftasında tanıtılacak

Fatih Sultan Mehmet portresi, özel korumalı depoda bir süre dinlendirildikten sonra, Ağustos ayının üçüncü haftasında kamuoyuyla paylaşılacak. Portrenin ilk kez kamuoyu ile paylaşıldığı bu program, pandemi koşullarının getirdiği kısıtlamadan dolayı, sınırlı sayıda davetli ve medya mensubu ile gerçekleştirilecek.

Eylül ortasında halka açılacak

Ülkemize ait bilinen en eski portrenin Eylül ayı sonu veya Ekim ayı başından itibaren halka açık sergilenmesi amaçlanıyor. Bunun için geçici olarak hazırlanan sergi alanı pandemi koşulları göz önüne alınarak düzenlenecek. Portre, daha sonra uzmanların belirleyeceği bir yol haritasıyla ve çalışmayla inşa edilecek müzedeki yerine konulacak.

6,5 milyon liraya satın alındı

İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından 1480 yılında yapılan ve Fatih’in başka bir kişi ile resmedilen tek portresi olan yapıt, Londra’daki dünyaca ünlü Christie’s salonundaki müzayedede alıcıların beğenisine sunulmuştu. İBB, portrenin İstanbul’a kazandırılması için çalışma başlatmış ve zorlu bir müzayedenin sonunda yapıta yaklaşık 6,5 milyon liraya sahip olmuştu.

Gentile Bellini’nin en önemli resimleri arasında sayılan ve tuval üzerine yağlıboya çalışılmış yapıtın eni 33,4; boyu ise 45,4 santimetre. Tablonun sağ alt köşesinde Latin harfleriyle not düşülen tarih ise 25 Kasım 1480. Ölüm tarihi 3 Mayıs 1481 olan Fatih Sultan Mehmet’in ressam Bellini’ye verdiği son pozlardan biri olduğu düşünülüyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin